Experiment končí. PES se mění a Česko se znovu zavírá
Vláda slibuje 10 miliard na odškodné. Možná znovu povolá Prymulu
Pokus o rozvolnění koronavirových opatření po jedenácti dnech končí. Vláda kvůli šíření nákazy rozhodla, že od pátku zemi přesouvá zpět do vyššího stupně rizika. Restaurace a sportoviště budou muset zavřít, vrací se také zákaz vycházení po 23. hodině.
Shromažďování bude povoleno jen do šesti lidí. Vánoční prázdniny se prodlouží, do škol se naposledy půjde v pátek 18. prosince. Zavření firem bude tentokrát doprovázeno novým typem finančních kompenzací, na které stát vyčlenil 10 miliard korun.
Souběžně se vláda pokouší na poslední chvíli zorganizovat dobrovolné testování antigenními testy pro každého, kdo bude mít před Vánoci zájem. Termíny se však rychle plní a zatím není jisté, zda se na všechny zájemce skutečně dostane. Slibované centrální řízení celé akce se teprve nyní rozbíhá.
Podobně jako přípravy na to, co dělat s prvními dávkami vakcín. Ty mají do Česka dorazit do konce roku a Andrej Babiš vyjednává s exministrem Romanem Prymulou, zda se ujme nové funkce vládního zmocněnce pro očkování proti koronaviru. „Pokud to bude nutné, tak to budu dělat,“ prohlásil Prymula v České televizi.
Dalo se to čekat
Počty nově nakažených se minulý týden vrátily na úroveň přes šest tisíc denně, což je v přepočtu na hlavu znovu víc než ve většině zemí EU. Jde o očekávatelný výsledek nedávného rozvolnění, které se – podobně jako v září – nepovedlo skloubit s tím, aby fungovala důmyslnější a šetrnější opatření, jako je důsledné testování, trasování a včasná izolace nemocných.
To vše v kombinaci s polevující ochotou mnoha lidí nechat se omezovat a s nešikovnými přehmaty, jako byl zákaz prodeje kávy s sebou. Česko tak znovu zjišťuje, že jedinou funkční metodou, jak zvládne s epidemií zápasit, je nákladná celostátní uzavírka.
Když se na přelomu listopadu a prosince rozvolňovalo, vláda o tom rozhodla v prvním možném termínu na mimořádném nedělním zasedání. Vyšla tím vstříc veřejnosti, která odmítala další zákazy snášet, ale šikovnou kličkou vyřešila problém s neférovou diskriminací části obchodníků a decimací gastronomie. Když se v obou oborech v listopadu jevila situace jako neúnosná, vláda při první možné příležitosti režim uvolnila, aby dala firmám v předvánočním období možnost vydělat a vyhnula se tlakům na další odškodňování.
Tento únikový manévr ale dlouho nevydržel. Zůstává nicméně snaha ulevit aspoň někde. Tabulka opatření, dohodnutá na začátku při zavádění systému PES kvůli rozprostření zátěže napříč obory, se tak místy opět mění. I od pátku dál budou smět fungovat všechny obchody, velké i malé. Jde o opravu někdejší nespravedlnosti, která se v pásmu PES 4 projevila v listopadu.
Menší specializované prodejny, které prodávaly jiný sortiment, musely mít zavřeno, ale velké univerzální obchody spolu s potravinami a drogerií dál prodávaly všechno. Malí specializovaní obchodníci si právem stěžovali na diskriminaci. V jiných zemích se tento problém řeší tím, že i velcí prodejci smějí prodávat jen nejnutnější zboží a ostatní regály musí mít prázdné.
Česko nyní před Vánoci volí benevolentnější cestu a otvírá celý maloobchod. Odpadá také někdejší zákaz prodeje v neděli. Otevřeno má být i po vánočních svátcích, i když země zůstane ve čtvrtém rizikovém pásmu, kde se původně počítalo jen s prodejem nejnutnějšího zboží.
Další úlevou, s níž se v původní tabulce PES nepočítalo, bude otevření služeb, jako jsou kadeřnictví nebo masáže. Zavřená zůstanou jen sportoviště a restaurace. Otevřít se mohou lyžařské vleky, byť s kapacitními a organizačními omezeními po vzoru Rakouska.
Oproti původním plánům, s nimiž vláda systém PES zaváděla, nyní postupuje benevolentněji také v otázce načasování. Původní představa byla, že při zhoršení epidemických ukazatelů nad hranici mezi dvěma rizikovými pásmy se bude o zpřísnění režimu jednat do tří dnů. Přitom je index PES v pásmu pro čtvrtý stupeň už od Mikuláše a k faktickému přeřazení do rizikovějšího stupně dojde až za další čtyři dny.
Volněji a déle
Restaurace nejnovější krok kritizují s tím, že za tak krátkou dobu (jsou otevřeny od čtvrtka) nemohly způsobit zhoršení pandemické situace. A je skutečně známo, že výsledky testů zachycují situaci se zpožděním, takže současný nárůst vznikl ještě před jejich otevřením. Vláda však restaurace za přímé viníky neoznačuje – a podle všeho je zavírá v souladu se systémem PES preventivně, z obavy, že by zhoršující se situaci ještě víc urychlily.
Zavedení restrikcí zatím vždy pomohlo, tedy aspoň pokud jde o plnění hlavního cíle celého protikoronavirového snažení, jak ho bez obalu minulý týden shrnula Angela Merkel –neplatit vysokou cenu v podobě zbytečně umírajících lidí.
Drobné dílčí úlevy ale zákonitě povedou k tomu, že restrikce nezaberou naplno a brždění nákazy bude trvat déle. Opačný efekt by mohlo mít antigenní testování. Pokud se povede zorganizovat v dostatečné míře, dá lidem nejen možnost vyrazit s větším klidem za starším příbuzenstvem, ale pomůže i v identifikaci nakažených (a jejich dobrovolné izolaci). To by mohlo sehrát roli důležitého prvku, jak šíření koronaviru přes Vánoce utlumit. Otázkou jen bude, do jaké míry bude tento dodatečný efekt popřen čím dál menší vůlí cokoli dodržovat a jakkoli se omezovat.
Přiznání, že nic jiného než uzavírka na koronavirus neplatí, má nyní i svoji finanční cenovku. I když je to nákladné, dosavadní praxe ukazuje, že odškodné za povinné zavření je pořád celospolečensky výhodnější než nechat firmy vydělávat, pokud je výsledkem další covidová vlna a další zavření. Před firmami, které tíhu uzavírky ponesou, navíc lze už stěží kličkovat, a tak je fér, že pro ně vláda schválila nový odškodňovací program.
V gastronomii bude vyplácet kromě stoprocentní kompenzace mezd a nájmů ještě 400 korun denně na každého zaměstnance. Počet lidí byl zvolen jako měřítko velikosti podniku, zdroje mají sloužit k tomu, aby zavřeným firmám po zaplacení mezd a nájmů ještě něco zbylo na uhrazení dalších fixních nákladů.
Ministr průmyslu Karel Havlíček po jednání vlády uznal, že nový odškodňovací model už se co do nákladů pro stát zas tolik neliší od toho, co hospodští vždy chtěli – tedy dostat náhradu ušlých tržeb vypočtenou jako třeba v Německu nebo v Rakousku podle toho, co mají finanční úřady za informace ohledně tržeb jednotlivých podniků v loňském roce. Nárok na nové kompenzace se ale počítá až od pátečního lockdownu, mnoha zavřeným podnikům už tedy nepomůže.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].