Epidemie má i nečekané dopady: teroristé jsou opatrní, v Číně se snížilo znečištění
Koronavirus vyvolává rasové násilí a snižuje turistiku - v dobrém i zlém
Epidemie koronaviru má širokou škálu následků a některé z nich jsou poměrně nečekané. Například to, že kromě běžných států a organizací přijal bezpečnostní opatření také teroristický ISIS. V prohlášení zveřejněném v newsletteru zvaném al-Naba jeho editoři, kteří obvykle spolubojovníky vyzývají k trestání nevěřících, varují před cestami do zemí zasažených pandemií, zejména evropských.
V instrukcích, za něž by teroristy zcela jistě pochválila i Světová zdravotnická organizace, pak newsletter s pomocí infografiky nabádá k častému mytí rukou a zakrývání úst - a doplňuje bezpečnostní pravidla intenzivním modlením k Bohu. Koronavirem nakažené bojovníky pak list doporučuje izolovat od ostatních. Jak upozorňuje server Politico EU, al-Naba téma intenzivně pokrývá už od prvních případů v Číně. Ačkoliv je tedy pandemie velmi vážná, Evropa a obecně západní země si – doufejme - mohou na chvíli vydechnout od hrozby teroristických útoků.
Karanténa bude mít v moha zemích dopady také na životní prostředí a kvalitu života. Opatření totiž výrazně omezí dopravu či průmysl, a následkem toho i emise. Typicky v Číně, kde nalezneme jak významné znečištění, tak velké následky epidemie. Magazín Forbes zmiňuje studii z americké Stanfordovy univerzity: profesor Marshall Burke zabývající se klimatem spočítal za použití dat ze čtyř čínských měst, že dva měsíce omezeného znečištění by mohly znamenat bezmála o osmdesát tisíc méně úmrtí následkem špatného stavu ovzduší.
Aby se držel při zemi, zaměřil se Burke výhradně na nejzranitelnější skupiny obyvatel, tedy děti mladší pěti let a seniory nad sedmdesát. Přesto mu z propočtů vyšlo působivé číslo: čtyři tisíce dětí a třiasedmdesát tisíc seniorů. A i když použil ještě konzervativnější měřítko, stále mu – jak upozorňuje v textu na vědeckém blogu G-Feed - vyšlo číslo dvacetkrát vyšší než počet mrtvých, které má na svědomí Covid-19. Byť jde o odhad, ukazuje to podle něj na (často skryté) náklady statu quo, které se odhalí, když se s novými okolnostmi situace změní.
Covid-19 v tuto chvíli tlumí i další problém, o němž se živě v poslední době debatuje, tedy masový turismus. Jeden anglicky psaný italský server dokonce tvrdí, že vlivem útlumu vodní dopravy v Benátkách se výrazně pročistily i tamní kanály. A netýká se to nakonec jen Říma či Benátek s netypicky liduprázdným náměstím svatého Marka, a nakonec třeba i Mount Everestu, ale také Prahy, kde se po Karlově mostě prochází významně méně turistů.
Trochu jinou perspektivu nicméně dodává britský list Guardian, který sice zmiňuje úlevu místních od nekonečných davů turistů, ale zároveň mapuje obavy z ekonomických následků karantény. Turistický průmysl se stále nevzpamatoval z ničivých povodní loni v listopadu, které snížily obrat o čtyřicet procent, a nyní koronavirus překazil obvykle návštěvnicky bohaté období.
Americký list Los Angeles Times zase předvídá, že by krize mohla pomoci některým obzvlášť zranitelným lidem v nouzi, kteří jsou obvykle přehlíženi, třeba bezdomovcům. Kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil, že pomoc lidem bez domova bude prioritou a v rámci krizových opatření by měli být přesunuti z ulic do vyhrazených ubytoven.
Některé následky mají výrazně méně pozitivní kontext. Kupříkladu z několika zemí hlásí lidé asijského původu, že se stali terčem rasistických útoků coby údajní původci viru. V listu The New York Times popisuje americká teenagerka čínského původu Katherine Oung, jak ji na floridské střední šikanují spolužáci.
„Každý ví, že Číňané jsou špinaví a nechutní, jak snědí každé zvíře – tohle mi říkali spolužáci pár dní poté, co epidemie propukla ve Spojených státech,“ říká Katherine na videu a připomíná, že epidemie a jejich (často domnělí) původci a šiřitelé byli záminkou pro nepřátelství vůči skupinám obyvatel i v minulosti. Irští imigranti měli šířit choleru, židovští zase tuberkulózu. Video má nicméně nadějný závěr – studentka si s několika spolužáky promluvila a omluvili se.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].