Důsledky koronaviru, očkování, investice. Biden začne resuscitovat Spojené státy
Inaugurace byla více vojenskou operací než slavnostním předáním moci
Ve středu v pravé (americké) poledne skončila éra Donalda Trumpa. Úlevný výdech jedné, mírně většinové části americké společnosti, je slyšet napříč celou planetou. Komentátor deníku The New York Times Thomas Friedman shrnuje atmosféru slovy: „Přátelé, právě jsme přežili něco hodně příšerného. Čtyři roky s bezostyšným prezidentem podporovaným bezpáteřní stranou a posilovaným (konzervativní) sítí, která ztratila vlastní integritu, přičemž všichni vypouštěli konspirační teorie, jež se nezakládají na pravdě a míří přímo do našich mozků skrze sociální sítě, jež nemají žádný etický kompas - a to vše přihřívala pandemie, která nezná slitování.“
Poražená, menšinová Amerika tohle všechno vidí hodně jinak, vlastně dramaticky jinak, protože zmíněný bezostyšný stroj na šíření konspirací dokázal vytvořit iluzi velkého podvodu a rozsáhlého celoamerického spiknutí, jaké nemá obdobu ve světových dějinách. Vlastně se zdá, že tenhle obraz se již vymknul kontrole a děsí i samotné tvůrce: Donald Trump ve svém posledním projevu zásadně odsoudil jakékoliv politické násilí a slíbil, že se za nastupující vládu bude modlit a přeje jí úspěch i štěstí - což je prý velmi důležité slovo.
Klíčový spojenec jeho čtyřletého vládnutí, šéf republikánských senátorů Mitch McConnell, pak den před nástupem administrativy Joea Bidena přímo obvinil Trumpa z podněcování nedávných násilností v budově Kongresu. „Lůza byla obelhána, vyprovokoval ji prezident a další mocní lidé,“ prohlásil senátor, na jehož postoji teď bude hodně záležet, zda bývalý prezident bude ještě ex post odsouzen Kongresem z podněcování povstání. To by ho nejen připravilo o prezidentský důchod, ale především by mu to zabránilo v jakékoliv možné příští kandidatuře.
V každém případě Amerika je na jehlách a inaugurace byla více vojenskou operací než slavnostním předáním moci - a tedy potvrzením pokračování amerického demokratického experimentu starého čtvrt tisíciletí. Dosluhující prezident se jí vlastně ani nezúčastnil, odletěl předčasně z letecké základy do svého přímořského letoviska.
Trump tak do poslední chvíle dokazuje, že je a vždy bude cizorodým prvkem, že není součástí Spojených států založených v roce 1776, ani když se celý příběh převede na toho nejjednoduššího společného jmenovatele. Právě z tohoto důvodu vlastně nemá vůbec smysl hodnotit Trumpovu vládu běžnou optikou ekonomických výsledků či zahraničněpolitických kroků. 45. prezident USA byl ochoten rozvrátit celý systém a zničit tak pokus o svobodné soužití na základě racionálního rozumu a institucí. Kdyby byl méně neschopný, možná by celý experiment skutečně ukončil.
Nástup Joea Bidena tak připomíná resuscitaci pacienta v kritickém stavu. V následujících hodinách bude jako obvykle následovat baterie prezidentských výnosů, jejichž cílem bude udat tón nové vlády - v podstatě napravit největší excesy administrativy předchozí. Spojené státy se tak například přihlásí zpět ke klimatické dohodě z Paříže nebo zruší zákaz vstupu občanů některých muslimských zemí.
Následovat budou záchranné práce. Amerika práce v uplynulých dnech překročila hranici 400 tisíc obětí koronavirové pandemie. Biden oznámil svůj první záchranný balík v hodnotě téměř dvou bilionů dolarů, jehož součástí je kromě přímé pomoci Američanům zasaženým ekonomickým propadem finanční podpora plošné vakcinace - Bidenova administrativa má plán naočkovat během prvních sta dní své vlády 100 milionů obyvatel.
O podobu záchranného balíku se strhne bitva v Kongresu, v níž sice budou mít demokraté většinu v obou komorách, ale jenom velmi těsnou. V únoru se pak očekává další balík opatření - a ten by měl již také obsahovat strategické kroky včetně investic do infrastruktury a do přestavby americké energetiky. O tom se povedou klasické spory a debaty: The Economist již dnes řeší, zda obrovská finanční stimulace nepřehřeje americkou ekonomiku.
První dva roky Bidenova vládnutí budou jako obvykle nejdůležitější a spory se budou lámat nejen mezi demokraty a republikány, ale také uvnitř vládnoucí demokratické strany, jejíž levé křídlo si představuje mnohem radikálnější změny, než jaké si Biden vzhledem k těsné podpoře v Kongresu i rozložení sil ve společnosti může dovolit - a jaké by si nejspíš coby jako celoživotní centrista také přál.
Udržet tón vládnutí ve smířlivém středu bude největším úkolem nastupujícího 46. amerického prezidenta. Pokud se příští inaugurace obejde bez 25 tisíc příslušníků Národních gard mobilizovaných do Washingtonu k zajištění předání moci, bude to znamenat jeho úspěch.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].