Česko po volbách: Policejní prezident, zrádci národa, pražské romance
Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi
Kandidát na policejního prezidenta
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) čelil nedávno ve sněmovně při dlouhé rozpravě před udělením důvěry nové vládě kritice za to, že “vyštval” policejního prezidenta Jana Švejdara. Ten už v prosinci po schůzce s budoucím ministrem vnitra oznámil, že z vedení policejního sboru odejde, protože cítí, že jej tam ministr nechce. Detaily schůzky nejsou dosud zcela vyjasněny, vyšlo najevo jen to, že Rakušan kritizoval některé aspekty Švejdarovy práce, říká však, že na jeho odchod nenaléhal.
Tento týden je už známo jméno nového kandidáta na Švejdarem opouštěnou funkci (prezidentem sboru bude do konce března). Je jím jeho první náměstek, generálmajor Martin Vondrášek. U policie pracuje bezmála 30 let, náměstkem prezidenta byl už při nástupu Švejdara. Předtím vedl pražskou policii. Jeho jméno po prověření dala na stůl ministrovi jeho poradní komise. O tom, zda ho Rakušan v probíhajícím zrychleném řízení jmenuje, nebo vypíše výběrové řízení, by měl ministr po poradě s kolegy z vlády - jak sdělil - rozhodnout v řádu dní.
Pandemický zákon a šibenice
Ve středu se před sněmovnou sešly stovky lidí k protestu proti návrhu pandemického zákona. Pořádalo ho sdružení Chcípl pes spolu s řadou iniciativ, jako je například Volný blok, Dělnická strana nebo Národní domobrana. Před sněmovnu postavili šibenici s pohupující se oprátkou a cedulí „Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici“ a k nim i fotografie prezidenta České lékařské komory Milana Kubka či exministra zdravotnictví Romana Prymuly, které provázel popisek „Zrádce národa“. Skupiny, které protestovaly proti očkování a opatřením spojeným s pandemií, dnes energii dávají do odvrácení přijetí protipandemického zákona - kritizují například fakt, že hygiena nebo jí pověřený pracovník může poslat člověka do karantény “na dálku”, prostřednictvím sms nebo telefonicky. Sněmovna se bude přijetím zákona zabývat zase příští týden v úterý.
ANO bez místopředsedy Havlíčka
Ve sněmovně pokračuje poměřování sil koalice a opozice, tedy především početného poslaneckého klubu ANO. Sněmovna ve středu volila šestého místopředsedu Sněmovny, které by podle dohod mělo připadnout hnutí ANO, ale nominand hnutí a exministr Karel Havlíček nedostal potřebné hlasy. To je známka přetlačování a hledání pozic mezi opozicí a koalicí ve Sněmovně. Opozice - ANO a SPD - totiž před dvěma týdny ukázala, jak silnou může být po příští čtyři roky: navzdory dohodám, že vládní novelu stavebního zákona nechá projít k projednání výborů, její projednávání zablokovala, když využila fakt, že v sále nebyl dostatek koaličních poslanců.
Spolu v Praze
ODS, KDU-ČSL a TOP 09 přenesou svůj vládní model i do letošních komunálních voleb. V Praze budou na podzim kandidovat spolu. To znamená roztržku mezi TOP 09 a STAN, které v Praze úspěšně kandidovaly před 4 lety společně na kandidátce Spojených sil. TOP 09 utekla Starostům ke konkurenčnímu modelu s ODS, kterou v Praze před 4 lety pomáhala posílat do opozice. To prozatím dělá ze SPOLU v Praze favorita voleb. STAN a Piráti předvolební spolupráci z celostátních voleb na komunální pražské úrovni zopakovat neplánují, do voleb půjdou zvlášť.
Po pozitivním testu PCR měsíc klid
Vláda oznámila, že lidé po pozitivním testu PCR (kteří po něm nastoupí do pětidenní izolace) se nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání ani ve škole a nebudou muset chodit po tuto dobu ani do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým. Do poloviny února mají také lidé, kteří dostali druhou dávku vakcíny už v květnu, čas naočkovat se potřetí, jinak jim přestane platit certifikát o prodělaném očkování.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].