0:00
0:00
Z nového čísla7. 12. 20122 minuty

Život po životě

Přestavba je jako loterie
Autor: Matěj Stránský

Každý den se v Česku zastaví tolik půdy, že by to pokrylo třicet fotbalových hřišť. Je potřeba pořád stavět něco nového, když toho už tolik stojí? Ne vždycky, někdy jsou staré domy lepší než nové.

Výhled z „ostravských Hradčan“ ten pražský nepřipomíná. Z vrcholku vysoké pece je vidět haly a haly válcoven, na druhé straně pak rezavějící ocelové město – spletence rour, kotle a zásobníky, těžební věž, zdivočelou inženýrskou fantazii. To je oblast Dolní Vítkovice, největší průmyslová památka ve střední Evropě, se svými sto padesáti vcelku nedotčenými hektary větší a krásnější než třeba obdivované fabriky a doly v Porúří.

↓ INZERCE

Vyhlídková plošina má výšku šedesát metrů, což je skoro stejně jako ostravská katedrála. Je to jen úzká rampa, kde má každý cítit trochu závrať, tváří v tvář kolosům. A funguje to, člověk si připadá maličký a raději se přidrží zábradlí, když vítr žene proti lávce ostravskou mlhu. Dole se rýsuje obří válec, dříve plynojem na padesát tisíc kubíků vysokopecního plynu, teď kulturní sál pro patnáct set lidí.

Před pěti lety tu dělníci vyřízli do pancéřového obalu plynojemu první otvor. Uvnitř prý byl kal jako v roky nečištěném vodním potrubí. Teď je tu všechno vyčištěné až na podstatu, na ocel a beton, vše nese strohý rukopis architekta Josefa Pleskota. Pod obřím víkem, které tu drželo plyn, je dnes velký sál, malé sály a výstavní prostor. Architekt tam právě minulou sobotu slavil šedesátiny, gratulanti mu skládali komplimenty a párkrát zaznělo, že tohle je to nejlepší, co kdy postavil.

Jan Světlík, generální ředitel a většinový majitel firmy Vítkovice Holding, a. s., která plynojem, vysoké pece i vše kolem vlastní, oslavenci přeje ještě čtyřicet let práce. „Pro Vítkovice,“ vysvětlí, tiskne oslavenci ruku, blesky cvakají. Světlík i Pleskot jsou teď v Ostravě hrdiny.

Může za to jedno slovo: reaktivace. Tady na Ostravsku vyslovováno s těžkým přízvukem na re, což vcelku vystihuje podstatu. Re znamená znovu a tady se povedlo vrátit život a aktivitu do areálu vyhaslých železáren. Čtrnáct let se tu nedělo nic, teď se tu pořádají narozeninové večírky, koncerty, festivaly a za posledních sedm měsíců se sem přišlo podívat už skoro půl milionu lidí.

banner Respekt zamcene Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].