0:00
0:00
Z nového čísla13. 4. 20132 minuty

Koloběh

Pohyb na koloběžce je asi třikrát namáhavější než na kole. Paradoxně i to je jeden z důvodů, proč lidé toužící po kondici a výkonech naskakují na stupátko.

Na koloběžce se dá ujet Tour de France – prý. (Členové týmu Kick France trénují na Tour de France)
Autor: Matěj Stránský

Třicátníci Honza, Vašek, Jarda a Michal pilují poslední tréninkové nuance na vrchol své sportovní kariéry. Druhý vrchol. V minulé dekádě vítězili na atletických drahách v dresu Slavie, letos pojedou Tour de France na koloběžkách. Tým doplní čtyřicetiletý finský maratonec Alpo a Nizozemec Rene.

Nebudou konkurovat cyklistům Cancellarovi, Cavendishovi, Kreuzigerovi a spol., budou bojovat každý sám se sebou. Takovou porci kilometrů v tak vysokých horách na koloběžce ještě nikdo nezdolal. Plánují, že 3360km z Korsiky přes Alpy do Paříže pojedou jeden den před oficiálním cyklistickým pelotonem.

↓ INZERCE

Jedna etapa Tour de France má v průměru kolem 200km a cyklisté ji jedou nějakých pět hodin. Na koloběžce to půjde pomaleji. „Počítáme, že budeme každý den na stupátku 10 až 17 hodin,“ odhaduje bývalý vrcholový běžec, dnes právník a koloběžec Jan Vlášek.

Jízda na koloběžce je údajně asi třikrát namáhavější než na kole. „Je to něco jiného. Pohyb je podobný spíš jako na běžkách, zatěžuje se při něm celé tělo,“ vysvětluje Jan Vlášek. Nejvíc prý bolí nohy, hlavně ta, na které se stojí, je totiž pořád v mírném podřepu. „Proto se nohy stále střídají, tak po pěti odrazech,“ vysvětluje Jan Vlášek.

Namáhá se víc tělesných partií než na kole a pohyb nezatěžuje tolik klouby jako běh. Jízda je vhodná i pro lidi, kteří ze zdravotních důvodů běhat nebo jezdit na kole nemohou – to jsou hlavní výhody koloběžek a lidé, stále hledající ideální sport, na to slyší. Jan Vlášek koloběžky také dováží a prodává v e-shopu, začal před třemi lety a teď už má třikrát vyšší tržby než na začátku. Objem prodeje v Evropě se podle odhadů lidí z oboru každým rokem přibližně zdvojnásobuje. „Koloběžky zažívají boom,“ myslí si Jan Vlášek.

Bez motoru, bez řetězu

Na kole jezdí dospělí a na koloběžce děti, to je představa zažitá po léta – konkrétně asi století, zhruba tak starý je vynález tohohle dětského vozítka. Dospělá koloběžka zatím hledá místo na trhu a především v hlavách jezdců. Nejdřív začala bavit mládež ve skateparcích a namakané atlety, kteří stále hledají něco, v čem závodit. Čím dál častěji je ale možné potkat dvojice nebo celé rodiny na výletech po pražských a plzeňských cyklostezkách. Proč zrovna Praha a Plzeň? 

banner Respekt zamcene Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].