Když v polovině letošního května zastavilo pod okny kanceláře šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové luxusní auto, stála právě za oknem a netrpělivě vyhlížela řidiče. O pár minut později už oba seděli společně nad hrnkem kávy a na konci krátkého dýchánku posunul host, ředitel stavební společnosti Konstruktiva Branko Pave Drážďanský, pod stolem směrem k Pancové tašku. Poté se rozloučil a odjel. Kvůli obsahu zavazadla, čtrnáctimilionovému úplatku za opravu středočeského zámku Buštěhrad, uvízla ještě týž večer v policejní síti nejen Pancová, ale i další lidé včetně středočeského hejtmana Davida Ratha. Jak vlastně regionální „systém Rath“ fungoval a proč ho nikdo nedokázal zastavit?
Takhle je to správně
Tendr na opravu buštěhradského zámku dnes policie vydává za modelový případ, jak hejtman Rath a jeho lidé manipulovali ve středních Čechách veřejné zakázky. Začátek příběhu nevzbuzoval přitom ani nejmenší podezření. Hejtman viděl v zámku vhodný objekt, který by kraj mohl (tak jako to dělají různé spolkové země v Rakousku) využívat pro reprezentační účely a různé kulturní akce. Buštěhrad, kousek od Kladna i od hlavního města, se zdál ideální.
Zámek ale bylo potřeba opravit, což vyžadovalo náklady minimálně v řádech desítek milionů. Hejtmanství proto v soutěži vybralo firmu, která měla udělat projekt rekonstrukce. Tento dokument se měl poté stát podkladem pro soutěž stavebních firem. Vybraná projekční firma Aria sumu vypočítala na 168 milionů, což potvrdily i dva další posudky, o něž požádala nezávislé externisty. Protože se všichni na ceně shodli, Aria svůj návrh odevzdala na Regionální operační program pro střední Čechy (ROP), distributora evropských dotací, odkud měla být zakázka financována.
Někdy v tento moment, po otevření projektu na ROP, se ale do věci poprvé vložili blízcí spolupracovníci hejtmana: Pancová se svým přítelem, bývalým poslancem Petrem Kottem. Oficiálně se sice starali o středočeské nemocnice, s hejtmanem se ale roky znali a byli osobní přátelé, takže řadu dalších věcí týkajících se hejtmanství běžně probírali.Z policejních odposlechů vyplývá, že právě je jako první napadlo, že tendr by šel velmi snadno uměle „nafouknout“ a následný zisk si rozdělit.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].