0:00
0:00
Vidlemi24. 4. 20123 minuty

Proč by měla vláda zůstat

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč by vláda Petra Nečase měla dál pokračovat. Ale těch mimo rozumové chápání tu je několik, tak jí dejme šanci.

Astronaut

Obyvatelé Česka mají slabost pro vratké parlamentní většiny, navíc podpořené podivnými postavami poslaneckého světa. Je to Boží vůle, karma krajiny, osud nebo prokletí Radegastem? Pan Patizon neví. No, a zase jsme se dočkali, a je to stejně napínavé jako v minulosti, kdy vládní záměry visely na vrtošivých poslancích, jejichž názory byly nepředvídatelné a jejichž morální profil by se hodil kdejakému hollywoodskému producentovi do akčních filmů.

Při úterním hlasování o přerušení poslanecké schůze se dokonce zdálo, že má parlamentní většina jen sto hlasů, a že si vláda bez Jiřího Paroubka zase neumeje ani ruce. I když JP by v současnosti vládě – jak bylo vidět z dnešního brífinku jeho dvoučlenné parlamentní skupinky – ani ty ruce nedovolil umýt.

↓ INZERCE

Co bude dál? Vláda jistě do léta nepadne (pan Patizon mi připomíná jak špatný jsem věštec) a pokud bude potřebovat něco schválit, bude muset vyjednávat třeba s Pavlem Bémem, s tím samým mužem, kterého ještě před čtrnácti dny vyzýval premiér k odchodu ze sněmovny. Nebo s Michalem Doktorem, který hodil premiérovi pod nohy průkaz ODS, když se nestal ministrem. A o platformě Karolíny Peake ani nemluvě. Jak je to dávno, co její představitelé stáli pevně za Vítem Bártou proti premiérovi?

Je tu samozřejmě jistá šance, že se padouši polepší a zbývající čas budou věnovat podpoře bohulibých vládních záměrů, aby si napravili pošramocenou pověst. Jenže jak říká pan Patizon, je tu problém. Nevíme, jaké jsou bohulibé záměry vlády a pravděpodobně to neví ani ona sama.

Dobré úmysly současné koalice zatím spíš dláždí cestu do pekla. Jistě, mnoho navrhovaných reforem je zapotřebí, i šetření je zapotřebí. A vláda určitě přišla s dobrými nápady. Jenže co s nimi, když ten háv dobrých úmyslů kryje skrz naskrz klientelistický establishment. Ani panu Patizonovi se nechce platit více lidem, kteří se mu vysmívají do očí. Přesně řečeno nechce jim dávat do správy peníze, jejichž část zločinně rozházejí.

Vláda Petra Nečase mohla napravit, co pokazila vláda Mirka Topolánka (a následně ještě umocnila vláda nestraníka Fischera). Ale také, a možná především ta Zemanova, Špidlova, Grossova a Paroubkova. Neudělala to. A mimochodem, proč bychom to při znalosti výkonu Nečasova kabinetu měli čekat v budoucnu od možné vlády Bohuslava Sobotky, když současní vlivní členové ČSSD se na těch vládách taky podíleli?

Možná bude dobré, když se Nečasova vratká většina nějaký čas udrží u moci a voliči dostanou nějaký ten měsíční či roční bonus si promyslet, koho volit. Pan Patizon se ale obává, že se i na sklonku života bude muset zase popasovat s komunisty, a jak připomíná, takový Gustav Husák udělal v této krajině tisíckrát více škody, než všichni premiéři dohromady za posledních dvacet let.

Zatím se tedy spoléhejme na ty nestabilní majority, kdy se politici drží vzájemně pod krkem. Dělají pak méně vylomenin. Ale možná se nedrží pod krkem navzájem – možná jim všem drží nůž u krku ten, kdo zná všechny odposlechy Romana Janouška (a dalších z jeho společnosti). To by se pak pan Patizon musel zeptat na to, jak dál na Sicílii.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].