Manželé Mizielińští jsou dobře známí i u nás. Ceněné polské duo grafiků, ilustrátorů, designérů a tvůrců autorských knih tu představilo hned svůj debut, architektonický D.O.M.E.K. a v různých nakladatelstvích se pak objevily i jejich další pozoruhodné výpravy do různých oborů a oblastí. Jejich nejslavnější práci, ilustrovaný atlas Mapy, vydal Host, který přináší i jejich nejnovější komiks nazvaný Vlci. Skutečné příběhy, na kterém s nimi spolupracoval přírodovědec Michał Figura.
Z Polska vlci nikdy na rozdíl od velké části západní Evropy nezmizeli. Od roku 1998 jsou zde přísně chráněni, ale člověk jakožto nepřítel zůstává – osidluje čím dál větší plochy země a ukrajuje z divoké přírody. Do toho započítejme síť dálnic, pytláky i myslivce, stejně jako stále trvající, historickou i mytologickou averzi některých lidí (nebezpečné smečky táhnoucí krajinou, alfasamectví, údajná likvidace slabých kusů společenství). Zásadní a leckdy vypjatý střet probíhá mezi ochránci zvířat a farmáři, kteří se před vlky snaží uchránit svá stáda i za cenu jejich likvidace. Jako by se tradiční obrana v podobě pasteveckých psů a ohrad nenosila. To ostatně platí po celé Evropě včetně Česka (nedávno EU snížila stupeň jejich ochrany, což může usnadnit odstřel).
Podle autorů a předkládaných statistik je přesto vztah valné většiny lidí k vlkům pozitivní a v reportážně edukativní knize ho symbolizuje hlavní vypravěč Figura, který se věnuje jejich ochraně a výzkumu. Provází nás skutečnými příběhy vlků, kteří tu mají i svá jména, zároveň se snaží osvětlit vztah těchto zvířat a lidské společnosti. Jeho práce je vzrušující, mnohdy detektivní i namáhavá a vyžaduje být neustále v pohotovosti. Kromě studia, stopování, pozorování a odchytů k ní patří nečekané výjezdy ke zraněným zvířatům, ztraceným mláďatům nebo sledovacím obojkům.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu