S pádem Bašára Asada se drolí i moc Íránu
Sýrie ukazuje, jak rychle se mohou měnit zdánlivě rozhodnuté věci
Syrská protiasadovská revoluce začala před skoro čtrnácti lety – ale po většinu té dlouhé doby osud Sýrie neležel v rukou Syřanů. Bašár Asad se hned v počátcích tzv. arabského jara rozhodl, že nebude občanům demonstrujícím za větší svobody a důstojnost ustupovat. Jeho bezpečnostní složky do nich střílely ostrými náboji a zatčené mučily.
Touha lidí po změnách se ale ukázala jako silnější než kdy jindy v historii asadovské tyranie, opozice se brzy ozbrojila a začala občanská válka. Ta se však postupně proměnila v konflikt, o kterém Respekt svého času bez přehánění psal jako o „syrské světové válce“. Její výsledek už nezávisel na tom, co chtějí – či co si dokážou vybojovat – sami Syřané. Rozhodující silou byly zahraniční mocnosti, které v Sýrii prosazovaly své zájmy.
Zahraniční síly hned dvakrát zachránily Bašára Asada před pádem. Na jaře roku 2013 do boje vstoupila libanonská milice Hizballáh a rozhodla klíčovou bitvu u města Kusajr. Zásah řídil Írán, který do Sýrie dovážel zbraně a žoldáky. V roce 2015, kdy se Asad znovu dostal do úzkých, do války naplno vstoupilo Rusko, jehož stíhačky rozbombardovaly vzpurné čtvrti velkých měst. Opoziční milice se pak spoléhaly na pomoc z Kataru, Saúdské Arábie, Turecka či Spojených států.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu