Počasí mezi ozubenými koly
Proč hrozí Česku katastrofální povodně a jak to souvisí s měnícím se klimatem
Česku opět hrozí katastrofální povodně podobné těm z roku 1997, které zasáhly především Moravu, a roku 2002, kdy postihly hlavně Čechy. I meteorologické příčiny jsou podobné: tlaková níže vzniklá v západním Středomoří se vydá na severovýchod, bude se plížit po rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem a „uhnízdí“ se někde nad východním okrajem republiky. Odtud možná částečně zamíří i do západnějších oblastí země, již od čtvrtka sužovaných dešti. Nejhorší situace by měla být v oblasti Jeseníků, kde by mohlo během víkendu napršet až 450 milimetrů srážek, třetina ročního úhrnu. Z okolních zemí níže zasáhne hlavně části Rakouska, Polska a Slovenska.
Na jejím vzniku se podepsala skutečnost, že se opět rozvlnil polární jet stream, úzký pás větrů vanoucích od západu k východu ve výškách kolem deseti kilometrů. Studený arktický vzduch, za běžné situace uzavřený za bariérou jet streamu v severních oblastech planety, tak už od pondělka proniká od Islandu do západní Evropy, do Alp a západního Středomoří. Právě kvůli kontaktu chladného vzdušného proudu od severu s tropickým středomořským vzduchem se níže zformovala. A právě po rozhraní obou vzduchových polí zamíří k severovýchodu.
A bude přinášet srážky. „V oblasti Azorských ostrovů je teď mohutná tlaková výše. Po její přední straně do Středomoří proudí spousta vlhkosti, která doplní už tak vlhký středomořský vzduch. Ten pak bude proudit kolem tlakové níže a od severu přiteče až k nám,“ vysvětluje meteorolog Miloslav Müller z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR jeden z důvodů, proč níže – prostorově nepříliš velká, o průměru „jen“ několika set kilometrů – nejspíš způsobí extrémní deště. Tlakové útvary v atmosféře Müller přirovnává k ozubeným kolům, u nichž záleží na tom, jaký vzduch se do jejich soukolí nasává. A vzduch z Atlantiku je nyní mimořádně teplý a vlhký.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu