Plán, odvaha, politika
Pražská koalice startovala před čtyřmi lety s ambiciózním plánem. Kam se jí ho podařilo dotáhnout?
Zatčením náměstka primátora české metropole Petra Hlubučka (tehdy ještě STAN) v rámci vyšetřování organizované korupce v pražském dopravním podniku nepochybně skončila jedna etapa. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ji jen pár dní před akcí označil sebevědomým termínem „bezprecedentní stabilita“. Trosky letní korupční bomby kromě stability vmžiku zasypaly i čtyři roky staré vize, s nimiž tento tým vstupoval na scénu. Hřib a jeho koaliční kolegové z Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (STAN a TOP 09 s podporou KDU-ČSL) slibovali řadu změn, díky nimž se prý Praha stane vedle Berlína, Kodaně nebo Barcelony „moderní metropolí 21. století“. O kolik blíže jim tedy dnes Praha je? A co z toho si může před volbami připsat na účet současné vedení města?
Cíle: navýšit
Diskuse o tom, jak zvládají radnice své „rajony“, lze rozvíjet na mnoha tématech. K těm hlavním patří ve velkých evropských městech zpravidla bezpečnost, dostupnost služeb, kultura, doprava a bydlení. V pražském kontextu jsou dlouhodobě nejpalčivější poslední dvě zmíněné oblasti. A právě u bydlení dnes začíná svůj popis práce i současný pražský primátor.
Téma bylo vysoce aktuální už v roce 2018, kdy koalice startovala a dostupnost bydlení v programovém prohlášení uvedla jako „jeden z hlavních cílů“. Dnes je patrné, že tohle se koalici nepodařilo. Jak vlastnické, tak nájemní bydlení je naopak dlouhodobě nedostupnější (jako jeden z posledních příkladů může sloužit průzkum společnosti GarantovanyNajem.cz,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu