Olympiáda má být soutěžením v době míru a ta, která začne příští měsíc v jihokorejském Pchjongčchangu jistou možnost nabízí. Toto úterý se v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou sejdou vyjednavači obou znepřátelených zemí, aby dojednali, zda se sportovního klání zúčastní severokorejští sportovci, v praxi výsadek jednoho krasobruslařského páru.
Setkání má hluboký mezinárodní význam. Nabídl je severokorejský diktátor Kim Čong-un a prolomil tak ticho, které mezi oběma zeměmi vládne od roku 2016, kdy Sever přerušil pravidelné kontakty skrze zvláštní horkou linku. Vloni zvolený jihokorejský prezident Mun Če-in nabízel Severu otevření vzájemného dialogu marně několik měsíců, a Kimova novoroční nabídka může tedy signalizovat obecně pozitivní posun v jedné z nejvýbušnějších oblastí světa.
Kimův klín
Jihokorejci zároveň zcela konkrétně doufají, že dojednávaná účast severokorejských mistrů piruet navíc v praxi představuje Kimovu deklaraci bezpečnostních záruk po dobu konání her. Leckdo se obává provokací Severní Koreje, rok před olympiádou v Soulu v roce 1987 ostatně severokorejští agenti neváhali vyhodit do povětří jihokorejské dopravní letadlo a zabili 115 lidí. Není úplně náhodou, že lístky na letošní klání nejdou na dračku.
Na prolamování ledů mezi Severní a Jižní Koreou ovšem existuje i skeptický pohled. V minulosti Severokorejci podobných kroků využívali k vydírání, například společnou účast na olympiádě v Sydney podmínili nákupem nových uniforem…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu