Česko se připojilo k šestadvaceti dalším státům, které v reakci na otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury vyhostily z ambasád na svém území ruské diplomaty. Jde o spojeneckou odezvu na Skripalovu otravu, z níž Londýn viní ruského prezidenta Vladimira Putina. Diplomaté vyhoštění z Prahy patřili podle informací Respektu k ruským tajným službám, které zde právě pod diplomatickým krytím působí.
Dva z nich pracovali pro zahraniční rozvědku SVR, jeden pro vojenskou zpravodajskou službu GRU. Nejdůležitějším z trojice měl být jeden ze špionů pracujících pro rozvědku SVR. Na ruské ambasádě měl oficiální pozici bezpečnostního ředitele, muže, kterému ostatní zaměstnanci ambasády musí hlásit své schůzky mimo areál velvyslanectví a také to, co dělají ve svém volném čase. Zároveň vyhodnocoval bezpečnostní rizika, která by jim mohla hrozit od českých tajných služeb, hlídal, aby nebyli odhaleni.
Podle informací z české bezpečnostní komunity mohl mít ale „bezpečnostní ředitel“ důležitější úkoly: mohl se spolupodílet na řízení zdejší rezidentury, tedy zadávat tajné úkoly všem ruským špionům na území Česka. O co přesně šlo, není z dostupných informací jasné, stejně jako to, co tady trojice dělala. Zdroje Respektu uvádějí jen to, že vyhoštění muži se snažili ovlivňovat „tvorbu některých zákonů“ a že sbírali citlivé informace o energetice a bezpečnosti země.
Jeden ze špionů působil pod krytím rady velvyslanectví, další jako jeho obchodní zástupce. Na výběru této…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu