Na konci 19. století se zdálo, že svět venku za oknem je vyřešen. Mladému Maxi Planckovi učitelé doporučovali, ať jde raději studovat biologii, ve fyzice lze totiž už jen paběrkovat. Ještě v roce 1900 pronesl lord Kelvin památný výrok, že jediné, co zbývá, je dosypávat další desetinná místa. Budoucnost přinese přesnější přístroje, ale nic víc. Sir Arthur píše Sherlocka Holmese: svět je na dlani, na všechno se dá přijít, stačí se jen dobře dívat. Jan Neruda věští v Písních kosmických: „Před žádnou, žádnou záhadou své šíje neskloníme.“
No. Po více než 100 letech jsme přinejmenším mnohem pokornější. Einstein s Planckem vyhodili starý dobrý trojrozměrný způsob uvažování do povětří, fyzika nového milénia rezignovala na teorii všeho a vše se zdá být mnohem tajemnější a výstřednější, než jsme mysleli. Pár dní máme na stole gravitační vlny a doklad, že černé díry existují. Prostor se kroutí a trhá jak houba na mazání tabule a ano, ano, kdyby naše Země měla objem kostky cukru, byla by z ní černá díra též.
V molekulární genetice je to stejné. Sotva jsme v roce 2003 přečetli genom člověka, přišla epigenetika a s ní druhý genom, epigenom. Epigenetická dědičnost přinesla vědomí, že písmena DNA nejsou vše, že se mnohé důležité informace předávají i jinak a že genetická nemoc nemusí být způsobena jen špatným genem jako spíše tím, že se správný gen přepíše příliš málo, příliš mnoho, příliš jindy nebo příliš jinde. A sotva jsme pochopili tohle, led se probořil znovu, a přišel…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu