Odrazit se ode dna
Chodit k psychoterapeutovi se dnes stává běžnější součástí života a člověk nemusí od okolí získat nálepku slabocha. Pro mnoho lidí s psychickými potížemi ale bývá překážkou vysoká cena. Psycholožka a psychoterapeutka Barbora Janečková má řešení – Sociální kliniku.
V čem je Sociální klinika jiná než běžná psychoterapeutická praxe?
Jde o ojedinělý projekt, určený lidem, kteří se ocitli v kritické životní situaci, kdy nutně potřebují psychoterapeutickou pomoc, a zároveň si normální sezení u privátního psychoterapeuta nemohou finančně dovolit. Mohli by sice vyhledat odbornou pomoc hrazenou zdravotní pojišťovnou, ale její dostupnost je nedostatečná. To byl důvod, proč jsme na podzim 2014 Sociální kliniku založili – naši psychoterapeuti poskytují svoje služby coby dobrovolníci.
Kdo se na vás obrací?
Lidé, kteří projdou během krátkého období prudkým zvratem a změnou a nedokážou se s tím vyrovnat – třeba matka s malými dětmi po rozvodu. Často jde o obtíže spojené se stresem, plynoucím ze ztráty práce, z vyčerpání, finančního propadu. Chodí také lidé, kteří ztratili někoho blízkého nebo s následky bití, zneužívání. Okrajově pracujeme i s dětmi, jež mají problémy, například když se rozejdou rodiče.
Můžete uvést nějaký konkrétní případ?
Jeden náš klient byl napaden v tramvaji. Začaly se u něj projevovat úzkostné stavy, měl strach, nemohl mezi lidi, tím pádem přestal chodit do práce… V takový moment se ocitáte na skluzavce – můžete se zadlužit, skončit na ulici. Jeho kamarád mu poradil, ať se obrátí na nás: během půl roku byl schopen vrátit se do života, začít znovu pracovat. Lidé díky našim službám dostanou možnost nepropadnout se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu