Dvacet let s Jihlavou
Původně studentská přehlídka dostala dokument na úroveň hraných filmů
Marku Hovorkovi bylo teprve sedmnáct let, když v roce 1997 založil Mezinárodní festival dokumentárních filmů, který je dnes i ve světě uznávanou akcí. Každý rok na Vysočinu míří kritické dokumenty, jež tu divácký ohlas staví na úroveň mnohem populárnějších hraných filmů. Hovorka z vedení festivalu neodešel, takže i jubilejní dvacátý ročník proběhne (začíná v úterý) v jeho režii. Diváci mají více než tři sta důvodů, proč vyrazit do Jihlavy.
Od jednoho k devíti
Letos tu bude k vidění třeba mimořádně silná sekce Česká radost. V ní své celovečerní novinky předvedou Filip Remunda, Rozálie Kohoutová, Martin Ryšavý nebo Miroslav Janek. Opět půjde o aktuálně rezonující témata jako náš vztah k Číně, Romům či lidem žijícím s postižením. Celkem se v Jihlavě promítne tři sta deset filmů (o osmdesát víc než loni), sedmina z nich ve světové premiéře. Poprvé tu v Česku bude k vidění i Požár na moři o imigrační krizi na ostrově Lampedusa, za který letos dostal Gianfranco Rosi na Berlinale Zlatého medvěda.
Zájem publika o Ji.hlavu (taková je nová značka festivalu) každým rokem roste natolik, že pro něj otevírají další sál. Do kina LUX v Horáckém divadle se vejde tři sta lidí, dávat se tu budou v reprízách nejočekávanější snímky, na které v premiérových uvedeních zůstane největší počet lidí marně stát před vyprodanými hledišti. Prodejní strategie je ostatně vůbec sympatickým rysem téhle přehlídky: týdenní akreditace stojí jen pár stovek a program tu skládají tak, že se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu