Právo na ochranu
Ruský režim je den ze dne tvrdší, proto by český stát neměl vydat do Ruska aktivistu Olega Vorotnikova
Vztažení ruky na policistu, jehož úkolem je chránit občany, je v demokracii po právu trestáno. V diktatuře však policie chrání vládní moc před nespokojenými občany, a proto má Oleg Vorotnikov, v Praze zadržený umělec, jehož vydání žádá Rusko, aby jej mohlo potrestat za údajné napadení policisty, právo na naši ochranu.
Tím spíše, že podobných případů bude přibývat a v jednom už český stát selhal. Bylo to před třemi lety, kdy na pražském letišti Rusové naložili do letadla volgogradského podnikatele Alexeje Torubarova, jehož vinili ze zpronevěry a kterého jim Češi právě vydali. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek nechal letadlo zablokovat cisternou, protože byl přesvědčen, že Torubarova chce ruský režim ve skutečnosti potrestat za to, že upozornil na korupci tamních tajných služeb a politiků. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek však Torubarovovo vydání do Ruska podepsal a cisterna musela letadlu uvolnit dráhu. Torubarov skončil v ruském vězení, později se mu z Ruska podařilo uprchnout, dnes žije v Maďarsku a odtud vede boj za svoji nevinu.
Exemplární případ
Český stát má nyní možnost své tehdejší selhání napravit. Minulý týden byl v Praze zadržen ruský umělec a aktivista Oleg Vorotnikov, protože v samoobsluze nezaplatil za dětské pleny a jídlo. Jelikož na něj Rusové už před časem vydali mezinárodní zatykač, záleží teď na ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, zda ho vydá do Ruska, kde mu hrozí až osm let vězení.
Vorotnikova není tak úplně…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu