Jak se měří prosperita
HDP se pro porovnávání materiálního blahobytu nehodí. Je čas použít jiný přístup.
Co byste byli raději? Středověký monarcha, nebo zaměstnanec moderní kanceláře? Král měl armády sluhů. Oblékal se do nejjemnějšího hedvábí a jedl nejvydatnější jídlo. Ale také ho trápily bolesti zubů. Mohly ho zahubit smrtelné nemoci. Cesta kočárem z jednoho paláce do druhého mu trvala týden. A musel neustále poslouchat otřepané vtipy svých šašků. Život kancelářského nádeníka 21. století je mnohem lákavější – stačí pomyslet na moderní stomatologii, antibiotika, cestování letadlem, chytré telefony a YouTube.
Tohle ale není otázka ze společenského kvízu. Je na ní vidět, jak složité je porovnávání životních úrovní v čase. Jenomže taková srovnání, to není jenom rutina. Stojí totiž hlavně na jediné hodnotě: na hrubém domácím produktu (HDP). Jedno jediné číslo se stalo zkratkou pro hmotný blahobyt, dokonce i když je to velice nepřesný ukazatel prosperity a jeho kvalita se neustále zhoršuje. V bohatém světě může dokonce vyvolat obavy o všechno možné – od stagnujícího příjmu po neuspokojivý růst produktivity.
Obhájci HDP tvrdí, že statistika není určena k tomu, co se od ní dnes požaduje. Původním účelem tohoto plodu krize třicátých let a nezbytnosti ve válečných čtyřicátých letech bylo měřit produkční schopnost ekonomiky. Potom se HDP stal „Polárkou“ politiky při stanovování daní, nápravě nezaměstnanosti a potlačování inflace.
A přitom bývá často strašlivě nepřesný. HDP Nigérie vyskočil v roce 2014 o 89 procent; stačilo, aby cifršpioni upravili své metody. Převládá…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu