Z Trutnova do Tokia a Mexico City
Vedle trutnovského festivalu Open Air každoročně probíhá i svátek extrémní hudby Obscene Extreme. Z východních Čech se ho podařilo rozšířit až do Austrálie či Japonska a CNN jej v roce 2013 zařadila mezi 50 nejzajímavějších festivalů světa. Za jeho vznikem stojí Čurby alias Miloslav Urbanec (41).
Jak vás napadlo založit festival extrémního žánru?
První ročník se konal v roce 1999, pracoval jsem v chemičce, vedl jsem malé hudební vydavatelství a jezdil na fesťáky extrémní hudby do Belgie a Německa, v Česku nic takového nebylo. Blížily se moje 25. narozeniny a já si řekl, že bych jejich oslavu mohl pojmout rovnou jako festival. Během dvou dnů zahrálo asi 40 kapel, většina ze zahraničí – vydával jsem jim všem LP a CD, takže přijeli. Přišlo 1200 lidí a dobře se bavili, tak jsem festival za rok zopakoval.
Co si pod extrémní hudbou představit?
Vznikla v Anglii promícháním punku s ještě extrémnějším punkem a hardcorem. U moci byla Margaret Thatcherová, dělníci se měli špatně, byli naštvaní, a tak vytvořili agresivní hudbu, z níž je zřejmě nejznámějším žánrem grind, pohrobek punku, hardcoru, cross- overu, typický podladěnými kytarami, zběsilým bubnováním a hodně rychlými skladbami. Dnes už jede všude, znám grindcorové kapely i z Afriky.
Jaké jsou reakce místních na takový mix?
Poprvé byl dost problém získat povolení. Seděl jsem na kriminálce, kolem mě deset chlapíků a ptali se, jestli jsme náckové – přitom se naše scéna naopak proti náckům výrazně vyhraňuje. Povídal jsem jim o hudbě, o tom, že tu ještě nic takového není, a myslím, že ze mě bylo cítit nadšení, přesvědčil jsem je. Náš vztah se skvěle vyvinul, letos pořádáme 17. ročník a nikdy jsme neměli konflikt.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu