Hrozny hněvu
Evropská unie i Švýcarsko zahájily tažení proti finančnímu průmyslu
Švýcarský podnikatel Thomas Minder málem zkrachoval, protože letecká společnost Swissair se po 11. září 2001 dostala do potíží a zrušila mu kontrakt na dodávku toaletních potřeb do svých letadel. Mindera však rozčílilo něco jiného – to, že odstupující šéf Swissairu, za něhož se firma propadla na pokraj zkázy, z ní vyskočil se zlatým padákem za 13 milionů švýcarských franků.
V tom okamžiku se Minder zařekl, že to tak nenechá. Napřel síly, svůj podnik zachránil – a pak vstoupil do politiky. Před rokem sesbíral sto tisíc podpisů potřebných ve Švýcarsku pro referendum, jehož tématem bylo omezení platů šéfů velkých firem. A teď počátkem března 68 procent Švýcarů – mimochodem jedno z nejpřesvědčivějších skóre v historii země – hlasovalo pro to, aby akcionáři firem měli právo určovat platy manažerů a mohli jim podle uvážení i zakázat zlaté padáky.
Švýcary, příslušníky nejbohatšího národa na světě, nepřiměla k tomuto rozhodnutí závist ani frustrace z chudoby, nýbrž jejich tradiční smysl pro spravedlnost a podnikatelskou morálku. Protože právě těmto věcem se manažeři zejména velkých firem včetně bank zpronevěřili v posledních dekádách.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu