0:00
0:00
30. 1. 20115 minut

Život po životě

Otázky kolem aféry ABL a mnoha dalších

V posledních měsících zažíváme stále stejný scénář. Přijde jedna kauza, která všem vyrazí dech, a než ho stačíme chytit, už je tu nějaká další. Případy tak usínají bez vysvětlení či dořečení. Stejný osud potkal i případ sledování komunálních politiků v Praze. Tato událost by ale zcela zapadnout neměla, byť možná z jiných důvodů, než se na první pohled zdá.

Kdo si to objednal?

↓ INZERCE

V říjnu loňského roku přišla MF Dnes se šokujícím příběhem z Prahy 11. Mělo tu docházet k útokům, a to dokonce i fyzickým, na lidi, kteří komplikovali život tamní radnici. V jejím čele stál Dalibor Mlejnský z ODS. Součástí novinářského odhalení bylo i to, že lidé, kteří byli trnem v oku Mlejnskému, byli sledováni bezpečnostní agenturou ABL.

To všechno jsou velmi znepokojivé informace, do kterých se, jak známo, navíc zaplétal Vít Bárta, který nejdříve popřel, že by se na sledování lidí ABL podílela. Kdyby Bárta nemlžil a hned přišel s upřímnou odpovědí, kauza by dávno přestala být zajímavá. Tedy přesněji řečeno ta linka, která se týká ABL.

Kolegové z MFD odvedli velký kus práce, ale postup soukromých detektivů je na případu nejméně zajímavý. Ano, zdá se evidentní, že překročili některé ze svých pravomocí, ale to už je téma pro policii. Jde totiž o praktiky, které používají téměř všechny agentury v zemi. Mnohem důležitější je, kdo ABL na nepohodlné oponenty radnice Prahy 11 poslal, a to se překvapivě téměř nikde neřeší. Když zjistíte, že…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc