Američané vědí, že chtějí být nejlepší na světě. Zároveň chápou, že jim ujíždí vlak. Nezaměstnanost neklesá, dluhy rostou do astronomických výšek. Když Barack Obama minulý týden pronášel každoroční projev o stavu unie, příliš v něm Spojené státy nechválil. Evropané podle něj mají lepší infrastrukturu, Jihokorejci jsou lépe připojeni k internetu, Číňané mají modernější letiště a lepší vlaky a vzdělanost Američanů začíná slušně pokulhávat za nejvyspělejšími zeměmi. Obama nazval křižovatku, na níž Američané stojí, „momentem pro nový Sputnik“ – v narážce na chvíli, kdy si USA v roce 1957 uvědomily, že je tehdejší Sovětský svaz předbíhá ve vývoji raketové techniky a ovládnutí vesmíru.
Obě situace jsou stěží srovnatelné v detailech, podstata je ale stejná. Američtí politici se nebojí vytknout cíl a stát si za ním. Dnešní prezident chce navzdory potížím znovu porazit svět v technických inovacích, vzdělání i výstavbě infrastruktury podobně, jako když snaha o výzkum vesmíru rozproudila inovace v celé ekonomice.
Ve Spojených státech se samozřejmě po projevu zvedla vlna kritiky polemizující s prezidentem. Je potřeba škrtat výdaje a uvolnit iniciativu byznysu, nebo je naopak nutné správně zainvestovat s tím, že rozvoj Americe umožní ze svých dluhů „vyrůst“? To je naprosto legitimní debata, do které se Američané s obvyklou vervou pustí a nějak si ji nakonec vyřeší. Důležité je, že obě strany vědí, o co jim jde – mají strategický cíl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu