ANKETA: Bylo dobré zvát autoritářského prezidenta Lukašenka na pražský summit EU?
TOMÁŠ DUB
poslanec ODS, člen zahraničního výboru
Alexandra Lukašenka bych na summit EU nezval. Legalizujeme tím jeho pozici jako vůdce Běloruska. Je typickým diktátorem. Své zemi škodí a lidé trpí politickým útlakem. Jeho pozváním ztrácíme kredit u běloruských demokratických sil. Nakonec pozvání sám ani nepřijal a posílá za sebe vicepremiéra, což ukazuje, že je sice schopen lavírování v diskusi s demokraciemi, ale že zároveň na své vůdčí pozici v Bělorusku dál trvá. Umožnil bych ale obyčejným Bělorusům snadné cestování do Evropy i studium na našich školách. To je totiž nejférovější, nejsnazší a nejúčinnější vývoz demokracie, jaký umíme udělat.
TATIANA ANIKINOVÁ
nezávislá ruská novinářka žijící v Praze
Odpověděla bych ano i ne. NE, pokud to budeme posuzovat měřítky tradiční morálky a etiky. Pan Lukašenko byl se svými postoji k politickým právům a svobodám v očích západních demokracií dlouhou dobu vyvrhelem. A pochybuji, že navzdory jeho minulým činům, po tolika letech jeho autoritářské vlády, konečně a upřímně dospěl k porozumění univerzálním hodnotám. ANO, proč ne? Když strpíme, že se evropští vůdci musí setkávat a mluvit s mnohem odpornějšími osobami… Řekla bych, že to pozvání je pochopitelné jako gesto politického pragmatismu.
JAN HAMÁČEK
poslanec ČSSD, člen zahraničního výboru
Politika izolace se ukazuje jako špatné řešení. Nefungovala na Kubě ani v Iráku, nefungovala ani nikde jinde na světě. Politika izolace možná měla své opodstatnění před sto lety, ale v dnešním globalizovaném světě je pouhou iluzí. Kdyby se François Mitterrand v době, kdy u nás vládli komunisté, štítil podat ruku Gustávu Husákovi, těžko by při své státní návštěvě Československa v roce 1988 posnídal s Václavem Havlem a dalšími odpůrci režimu. Ani já samozřejmě nesouhlasím s porušováním lidských práv v Bělorusku, ale jde-li nám skutečně o to, aby se v Bělorusku v této oblasti situace zlepšila, jeho představitele nelze do Prahy na summit věnovaný východnímu partnerství nepozvat.
MARTIN LARYŠ
Asociace pro mezinárodní otázky
Bělorusko je v rámci projektu Východního partnerství jednou z klíčových zemí. Jestliže si EU vybrala Minsk za jeho součást, pak je logické, že bohužel bude muset jednat s vedením tohoto autoritativního režimu. Pozvání do Prahy je proto pochopitelným krokem, ovšem EU se musí vyhnout krokům, které by mohly vést k legitimizaci Lukašenkova režimu. EU by měla jasně určit podmínky, jejichž splněním bude podmíněno setrvání Minsku v projektu VP. EU musí nadále udržovat kontakty s opozicí, aby si Lukašenko uvědomil, že nejde o spolupráci Lukašenka a EU, ale Běloruska a EU. Navíc tím dostane trhliny Lukašenkova snaha prezentovat opozici jako „pátou kolonu Západu“.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].