Příští nejbohatší Indové
Není to tak dávno, co se Evropa dívala na Indii jako na exotickou zemi, která vyváží koření a odkud vysokoškoláci utíkají za prací do USA. To už ale dávno neplatí.
Není to tak dávno, co se Evropa dívala na Indii jako na exotickou zemi, která vyváží koření a odkud vysokoškoláci utíkají za prací do USA. To už ale dávno neplatí. Místní inženýři tu zakládají úspěšné počítačové firmy a indická ekonomika patří k nejrychleji rostoucím na světě. Bývalý nemotorný asijský slon se dokonce před dvěma roky stal strategickým partnerem Evropské unie. Dnes je Dillí uprostřed příprav na 8. summit Indie a EU, na kterém se na konci listopadu bude projednávat spolupráce v oblasti technologií, ale také bilaterální smlouva o volném obchodu a investicích.
Indové o filozofii nestojí
Zatímco v České republice chybí techničtí odborníci a s malým zájmem uchazečů bojují i technické univerzity, v Indii je situace opačná. Přes své ekonomické úspěchy v posledních letech zůstává Indie rozvojovou zemí, kde čtvrtina z miliardy obyvatel žije pod hranicí chudoby. Indy proto nenapadne hrnout se na finančně neperspektivní humanitní obory, jako jsou jazyky nebo sociální vědy. Na rozdíl od českých studentů dávají přednost medicíně, managementu, a především inženýrství. „Rodiče mě nutili zaměřit se na přírodní vědy, protože dnes v době rozvoje informačních technologií jsou v Indii inženýrské obory zárukou skvělého výdělku. Mnoho velkých firem jezdí na naši školu dělat nábory zaměstnanců. McKinsey, Deloitte, Google, UBS a mnoho dalších,“ říká Dípak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu