0:00
0:00
7. 9. 20074 minuty

Střežte se trojské pandy

Západní vládní a armádní počítače jsou každou milisekundu terčem útoku.

3596-mobr-Economist_Logo-small.gif
Autor: Respekt

Pentagon se pravděpodobně umí proti kyberútokům zabezpečit lépe než kdo jiný. Ovšem ve světě, který je internetem čím dál propojenější, je civilní sféra čím dál zranitelnější.Západní vládní a armádní počítače jsou každou milisekundu terčem útoku. Například americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že jeho sítě jsou oťukávány zhruba dvoumilionkrát denně. Pachateli mohou být počítačoví nadšenci, vandalové či znudění adolescenti. Poslední dobou se ovšem odpovědnost za nejtroufalejší, ba nejdrzejší útoky přisuzuje čínské vládě.

Ochromit počítače

↓ INZERCE

Letos v květnu byly v počítačích úřadu německé kancléřky Angely Merkelové a na dalších ministerstvech objeveny čínské špionážní programy. Podle jedné zprávy se tento takzvaný trojský kůň (připojený ke zdánlivě neškodnému elektronickému souboru) zrovna pokoušel odeslat 160 gigabytů informací, než ho zneškodnili. Němečtí oficiální představitelé mají podezření, že za tím stála Čínská lidově osvobozenecká armáda (ČLOA).

Minulý týden se ukázalo, že podobný trojský kůň pronikl v červnu do počítačů sekretariátu amerického ministra obrany Roberta Gatese. Pentagon uvádí, že se špionážní program dostal pouze do e-mailového systému neobsahujícího žádné tajné informace. Totožnost pachatelů nebyla zjištěna, vedení Pentagonu je však přesvědčeno, že strůjcem tohoto útoku byla ČLOA.

V reakci na německou kritiku čínské úřady minulý měsíc kupodivu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc