Olympijské nové světy
Krásky v červených a modrých šatech jsou připraveny na molu s kolekcemi medailí, vlajkonoši čekají na první tóny vítězné fanfáry.
Krásky v červených a modrých šatech jsou připraveny na molu s kolekcemi medailí, vlajkonoši čekají na první tóny vítězné fanfáry. V olympijském centru v Čching-tao, městě na severovýchodním pobřeží Číny, se připravuje slavnostní vyhlášení výsledků Mezinárodní regaty 2007, prvního předolympijského testu. Za zády krasavic sice pokračuje stavební ruch, olympijská vesnice ještě není definitivně hotova, vše ostatní už ale funguje a představitelé Mezinárodního olympijského výboru oplývají nadšením.
Sklobetonové mrakodrapy lemují pobřeží, na místě starých doků se zelená nový park a moderní sportoviště. Jen o kousek dál, směrem do vnitrozemí, lze však nalézt úplně jiný svět. Vesnice Che-si, která nechvalně proslula střety místních obyvatel s policií: „Ano, byly tu nějaké problémy. Je tu špína a někteří lidé si stavěli domky, kde chtěli,“ říká 50letý Čang. Stojí ve dveřích svého domu, ozdobených čínským symbolem štěstí. Po chvíli se objeví i jeho syn. Oba si zapalují cigaretu. A nakonec přijde i jeho žena: „Nic neříkej,“ varuje ho.
Čang je evidentně nedůvěřivý, bojí se. A zajímá ho jediné: „Nejste od médií?“ ptá se. Je jedním ze dvou tisíc obyvatel Che-si, vesnice, kterou nekompromisně pohltilo olympijské město Čching-tao. Někteří obyvatelé Che-si odmítli opustit domovy, na jejichž místě mají vyrůst nové výškové budovy. V červnu se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu