Čí je srdce Maďarska
Pokus svrhnout vládu neuspěl,“ zhodnotil premiér Ferenc Gyurcsány poměrně klidný průběh národního svátku 15. března.
Pokus svrhnout vládu neuspěl,“ zhodnotil premiér Ferenc Gyurcsány poměrně klidný průběh národního svátku 15. března. V Budapešti, z níž mnozí obyvatelé raději utekli na venkov, sice proběhly protivládní demonstrace i střety s policií, oproti podzimu to však byla selanka.
Akce radikálů i opozičního Fideszu expremiéra Viktora Orbána působily rezignovaně. Orbán se přesto nevzdává naděje, že si ještě letos vynutí předčasné volby. Teď by podle agentury Medián získal až 59 % hlasů, zatímco Gyurcsányovi socialisté jenom 30 %. A jak volby prosadit? Referendem o vládních reformách. Pokud lid řekne „ne“ platbám u lékaře či školnému na univerzitách a vláda neodstoupí, pak lid smí i v demokracii takovou vládu prostě vyhnat, prohlásil Orbán 15. března. Referendum označil za poslední bitvu mezi dobrem a zlem, za boj mezi zimou a jarem, o jehož konečném výsledku nemůže být pochyb.
1848, 1920, 1956, 1989…
Ideologické rozdělení maďarské společnosti, projevující se i v Orbánových slovech, vyvolává při pohledu zvenčí šok. Něco podobného dnes v Evropě zažívá snad jen Polsko. Také příčiny jsou podobné – spor o způsob modernizace státu a nevyříkané frustrace minulosti.
Počátek konfliktu nelze stanovit. Kdo chce, může jít až k revoluci z roku 1848, která se připomíná právě 15. března. Loňské parlamentní volby, již druhá porážka Orbánovy pravice po sobě, nebyly…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu