Síla i slabost Fideszu
Strhne Viktor Orbán vítězství na pravici? Po prvním kole voleb má šanci jen velmi malou, uvidíme za týden. Ale byť zřejmě neuspěje a v Maďarsku, které jako jediná postkomunistická země ještě nepoznalo předčasné hlasování, vládní strana v podobě Gyurcsányho socialistů poprvé obhájí svůj mandát, nebude to znamenat konec Orbánovy dráhy – vždyť je mu teprve 42 let.
Strhne Viktor Orbán vítězství na pravici? Po prvním kole voleb má šanci jen velmi malou, uvidíme za týden. Ale byť zřejmě neuspěje a v Maďarsku, které jako jediná postkomunistická země ještě nepoznalo předčasné hlasování, vládní strana v podobě Gyurcsányho socialistů poprvé obhájí svůj mandát, nebude to znamenat konec Orbánovy dráhy – vždyť je mu teprve 42 let. Přesto je nejenom nejvýznamnějším maďarským politikem, ale i symbolem období od pádu komunismu včetně všech jeho nadějí i zklamání. Své straně Fidesz vládne pevně od roku 1993. A i když v ní zaujímá dominantnější pozici, než je zvykem v západní Evropě, a silnější, než bylo například postavení Václava Klause v čele ODS v polovině 90. let, už teď některé hlasy volají po jeho odchodu. Orbán je totiž jejím největším trumfem, ale zároveň i největší slabinou.
Liberálové leví a praví
Maďaři vlasatého Orbána s divokým strništěm poznali v roce 1989 jako nejzajímavějšího z řečníků u rakve s ostatky reformně komunistického premiéra Imre Nagye, popraveného v roce 1958. Upozornil na sebe radikalismem a ochotou vyslovit to, co se ostatní ještě vyslovit báli: například otevřeně požadoval odchod sovětských jednotek z Maďarska. Řečnil ve jménu jím spoluzaloženého Svazu mladých demokratů (Fidesz), nekomunistické mládežnické organizace, jež přerostla ve středolevou liberální stranu. V polovině 90. let byla velkou nadějí maďarské…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu