Na skleničce s Laneganem
Podle všech rokenrolových statistik měl být už minimálně deset let mrtvý. Jenže dál točí desky, které dokazují opak. Z jeho poslední, letos vydané desky Ballad Of The Broken Seas dýchá téměř surreálný klid.
Podle všech rokenrolových statistik měl být už minimálně deset let mrtvý. Jenže dál točí desky, které dokazují opak. Dál ležérně vytahuje cigáro z krabičky a vyfukuje oblaka dýmu, za kterými schovává svoje unavené oči. Z jeho poslední, letos vydané desky Ballad Of The Broken Seas dýchá téměř surreálný klid. Akustická kytara, cello, varhany, decentní rytmika. Hlubokým zaprášeným hlasem zpívá Mark Lanegan písničky zrozené v hodině mezi psem a vlkem. Jako by Mrtvý muž přišel zahrát Sedmi statečným před přestřelkou. Chlapi sedí, pijou a mlčí. Není co říct. Všechny řeči jsou zbytečné. Osamělý desperát zpívá do líně se vlekoucího času. Písničky pro ty, co nikam a nikomu nepatří, pro ty, kteří se toulají životem bez schopnosti a potřeby chytit se nějaké víry nebo řádu. Lanegan k nahrávání přibral bývalou zpěvačku irské skupiny Belle and Sebastien Isobell Campbellovou. Díky jejímu éterickému hlasu si zasmušilí chlapi možná vzpomenou i na pár chvil, které stály v životě za to.
Mezi šluky z temnot
Marka Lanegana (1964) si mnozí pamatují jako zpěváka skupiny Screaming Trees. Ta patřila od začátku k nejdůležitějším oporám slavné rokenrolové generace z amerického Seattlu. Začátkem 90. let minulého století ale tuto scénu alespoň opticky rozdělil úspěch a počet prodaných desek. Zatím co Pearl Jam, Nirvana, Soundgarden a Alice In Chains se prosadili planetárně, Trees patřili k těm, kteří…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu