0:00
0:00
Ekonomika17. 4. 20056 minut

Zázraky se nedějí

Astronaut

Obejde se řízení firmy bez hierarchie, plánů a účetních analýz?

Manažer IBM se sto zaměstnanci si v osmdesátých letech ve státě New Jersey, městě Meadowlands, najal na večer stadion. Po práci vběhli jeho prodavači na hrací plochu stadionu tunelem pro hráče. Jakmile se každý z nich objevil, rozzářilo se na elektronické tabuli jeho jméno. Spolupracovníci, příbuzní a přátelé je zahrnovali ovacemi. Nesmysl? Nikoli. Podoba firemní motivace.

Často slýcháme historky o japonských společnostech, jejich výjimečné kultuře a jejich sklonu ke společným schůzkám, zpívání podnikových písní a recitaci podnikových zásad. Pivní večírky u Hewlett-Packard nejen v USA ale i v ČR jsou cestou k udržení kontaktu mezi pracovníky. Jde o doklad toho, že racionální řízení přestalo být tahounem podnikání? Měli bychom věřit, že management je ve skutečnosti uměním?

↓ INZERCE

Taylorovské dědictví

Od konce devatenáctého století byl díky taylorismu management vědeckou disciplínou, která měla své učebnice, návody a jasný systém. Frederic Taylor, strojní inženýr, usiloval o racionální řízení. Chtěl rozčlenit práci na výrobku na samostatné části a pak je složit tím nejefektivnějším způsobem. Příkladem byla pásová výroba aut ve Fordově továrně. V poslední třetině dvacátého století však nastalo vystřízlivění. Tyto tzv. exaktní přístupy managementu podle kritiků nepřinesly dostatečnou produktivitu práce a tlumily iniciativu zaměstnanců.

Řada…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc