![Astronaut](https://i.respekt.cz/www.respekt.cz/images/astronaut.png?width=640&height=1500&fit=crop)
Nedávné volby v Berlíně připomněly známou věc: že jsou tamější hlasování už tradičně něčím výjimečná. Platilo to v dobách, kdy rozdělené město umožňovalo svobodné volby pouze ve své západní části, či v dobách, kdy sjednocující se Berlín představoval laboratoř sjednocovaného Německa. Druhá jmenovaná epocha vzala za své společně s 90. lety, když se oficiálně naplnilo historické rozhodnutí z roku 1991 o přestěhování vlády z Bonnu. Berlín byl opět „někdo“ a Německu se již nevládlo z „malého města, nikoli nepodobného balkánské vesnici“, jak v jednom románu na adresu poválečné bonnské idylky nelichotivě poznamenal John Le Carré. Výsledky hlasování z třetího říjnového týdne mohly proto být očekávány s velkým zájmem. I proto, že místní sociální demokraté letos v červnu vypověděli poslušnost dominantním křesťanským demokratům a po více než deseti letech opustili zdánlivě nevyhnutelnou velkou koalici. Velká politická událost se ale nakonec nekonala. K vysvětlení nestačí pouze poukázat na smutnou souběžnost předvolební kampaně s teroristickým útokem na Spojené státy a následnou odvetou v Afghánistánu. Berlínem před volbami táhl nejeden protiválečný průvod, v kterém si s chutí načechrala své pacifistické peří postkomunistická PDS. Ani obrovský zemský dluh a dramaticky omezené tvůrčí možnosti budoucího senátu nemohou být uspokojivou odpovědí. Navíc bankovní aféry a protekcionismus udržovaly voličům hladinu jejich adrenalinu v bojové či alespoň volební pohotovosti. Však také hlavní…
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu