![Astronaut](https://i.respekt.cz/www.respekt.cz/images/astronaut.png?width=640&height=1500&fit=crop)
Kdo je praotcem či průkopníkem globalizace? Těžko vybrat jediného člověka. Ale jedním ze svatých, kterým se v budoucí „světové vesnici“, postavíme-li ji, budou tesat pomníky, by měl být i Ted Turner. Zásluhu na tom má jeho dávný nápad zřídit první globální televizi. V éteru se stanice Cable News Network (CNN) představila poprvé před dvaceti lety - 1. června 1980. Dávno před internetem propojila kontinenty nepřetržitým tokem informací. Tím ovšem Turnerovo celosvětové angažmá nekončí. Má totiž lví podíl i na vzniku dalšího fenoménu, který dnes hýbe lidskou civilizací. Ten nese název infozábava.
Zbyly na něj zprávy
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
„V televizi můžete nepřetržitě pouštět jen asi čtyři věci. Filmy, sport a seriály, to už ale dělá někdo jiný. Takže na nás zbývají zprávy.“ Víc než dvacet let starý výrok televizního a reklamního magnáta Teda Turnera (61) naznačuje, že u vzniku televizního zpravodajského fenoménu nestálo žádné velké přesvědčení o historickém úkolu. Turner, navíc několikrát veřejně prohlásil, že zprávy vlastně nenávidí a že „dobrá zpráva je žádná zpráva“. Něco mu ale řeklo, že by na tom šly vydělat nějaké peníze. Dvacet let po svém vzniku se může CNN pochlubit nevídaným vlivem a úspěchem. Čtyři tisíce zaměstnanců především z USA, ale také z Velké Británie, Irska, Austrálie, Ruska, Bulharska, bývalé Jugoslávie, Maroka, Etiopie, Číny, Tchaj-wanu, Turecka, Česka a jiných zemí (na začátku jich bylo 225) připravuje denně zprávy, reportáže a diskusní pořady pro…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu