0:00
0:00
Stalo se12. 6. 20072 minuty

Stín Temelína

Termín českého přistoupení k schengenskému prostoru je ohrožen. Vyplývá to alespoň z vyjádření rakouského ministra vnitra Günthera Plattera pro deník Der Standard. Přestože uváděným důvodem možného odkladu je fotbalové mistrovství Evropy, Der Standard uvádí, že skutečnou příčinou by mohl být Temelín – spojitost obou témat však není zcela průkazná.

Astronaut

Termín českého přistoupení k schengenskému prostoru je ohrožen. Vyplývá to alespoň z vyjádření rakouského ministra vnitra Günthera Plattera pro deník Der Standard. Přestože uváděným důvodem možného odkladu je fotbalové mistrovství Evropy, Der Standard uvádí, že skutečnou příčinou by mohl být Temelín – spojitost obou témat však není zcela průkazná.

Schengenský prostor od svého vzniku v roce 1985 zajišťuje obyvatelům členských států cestovat mezi nimi bez hraničních kontrol. Členství v něm, původně plánované na začátek roku 2008, by mělo po čtyřech letech od vstupu do Evropské unie přiblížit Čechy k „plnoprávnému členství“. K tomu jim zatím schází ještě odstranění omezení pohybu pracovních sil, které by mělo zmizet nejpozději roku 2011. Rakouská vláda se v obou případech zasazuje o oddálení těchto termínů, čímž získává body domácích voličů, ale zároveň vzbuzuje odpor v Česku.

↓ INZERCE

Vyjádření ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, že Platterovy výroky jsou „obzvlášť politováníhodné“, znamená v diplomatické řeči velmi ostrý odsudek. Snaha rakouské vlády podporovat převládající odpor obyvatel proti Temelínu nemohou podle něho ospravedlnit její pasivitu v otázce blokád česko-rakouských hranic, které se pomalu stávají denním chlebem pro české dopravce.

Česká strana neprojevuje velké pochopení pro obavy Rakušanů. Obyvatelé země, která se z bezpečnostních důvodů zřekla jaderné energetiky, pochopitelně nemají důvěru v zařízení postavené na bázi sovětské technologie, které navíc leží blíž Vídni než Praze.

Exministr zahraničí Cyril Svoboda je přesvědčen, že k obavám není důvod: „Temelín je jedna z nejbezpečnějších jaderných elektráren na světě, právě díky tomu, že je tak ostře sledována.“ Celý problém lze podle něho vyřešit trpělivým vyjednáváním na více úrovních, což by pomohlo zlepšit vzájemné vztahy. Řešit situaci nátlakem nemá podle něho smysl: „Je třeba jednat, nikoli vyhrožovat.“

Je možné, že k odsunu termínu vstupu do „schengenu“ nakonec nedojde, už proto, že Portugalsko jako nadcházející předsednická země EU si nic podobného nepřeje. Pokud se však bude Rakousko o odklad nadále zasazovat, těžko Čechy přesvědčí, že hlavním důvodem není právě „pomsta za Temelín“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].