0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Spolupracujeme15. 12. 20103 minuty

Pokušení deutsche marky

Opustit euro a vrátit se k národní měně – takovou volbu považuje za východisko z krize čím dál více Němců. Hypotéza je to riskantní, nikoliv však fantaskní, pokud dáme na názor jednoho z mnoha německých článků na dané téma.

Frankfurter Allgemeine
Astronaut
Pokušení deutsche marky
Pokušení deutsche marky
Pokušení deutsche marky

Většina Němců je zajedno: měli jsme si ponechat deutsche mark! Podle nedávné studie by 57 % Němců bylo raději, kdyby jejich země bývala na euro nepřešla. A návrat k marce by si dnes přála více než třetina občanů. Takhle nepřemýšlejí pouze nostalgici. Řady euroskeptiků rozšiřuje čím dál větší počet zastánců chladných výpočtů, mezi nimiž najdeme ekonomy, manažery a podnikové ředitele. Podle Volkera Nitsche, profesora z technické univerzity v Darmstadtu, který se zabývá rozpadem měnových unií v dějinách, se „pravděpodobnost, že napříště z eurozóny vystoupí nějaká země, rovná 20 %“. Až doposud se o marce odvažovali veřejně mluvit pouze cizinci. Známý americký ekonom Barry Eichengreen nedávno prohlásil, že Německo patří k nepočetným evropským zemím, v jejichž případě by znovuzavedení bývalé měny neprovázela finanční katastrofa.

↓ INZERCE

Technické překážky jsou překonatelné
Co by znamenal návrat marky? Nejprve je třeba vědět, zda by Německo vůbec mohlo takové rozhodnutí učinit. Volkera Nitsche taková otázka rozesmívá: „Bez problému. Porušilo se už tolik smluv…“ Postačil by souhlas parlamentu a šéfa vlády. Ani technické překážky nejsou nepřekonatelné. K vytvoření nové měny je zapotřebí emisní banka a stroje na tištění nových bankovek a výrobu nových mincí. V tom ale problém není. Ten skutečný se týká hospodářských důsledků, které by s sebou vystoupení z eurozóny přineslo.

Pokušení deutsche marky
Pokušení deutsche marky
Pokušení deutsche marky

Zásadní roli tu hraje vývoj devizového kurzu. Je pravděpodobné, že marka by ze začátku zvýšila svou hodnotu, a to přibližně dvojnásobně. Německé výrobky by tak byly pro zahraniční státy mnohem dražší. V dlouhodobém horizontu bychom do sousedních evropských zemí vyváželi méně. Historie ukazuje, že konec měnové unie je vždy spojen s omezením obchodních vztahů mezi bývalými partnery. Znamená to ale skutečný problém? Za prvé, pokles německého exportu by neměl trvat příliš dlouho. Pokud budeme mít silnou měnu, budeme mít snadnější přístup k surovinám. Německo tak může své výrobky vyrábět za nižší cenu a prodávat levněji. A za druhé, vývoz není jediným cílem naší ekonomiky. Návrat marky by měl pozitivní dopad na spotřebu, což by rovněž vedlo k posílení hospodářství.

Celý článek byl původně publikován na zpravodajském portálu Presseurop.eu, s kterým Respekt nedávno zahájil spolupráci. 

Presseurop.eu sídlí v Paříži a denně přináší výběr z více než 200 mezinárodních novin a magazínů, jako například Le Monde, Guardian, Le Figaro, Daily Telegraph, Gazeta Wyborzca, Der Spiegel aj. Vybrané články si můžete přečíst v deseti jazykových mutacích, včetně češtiny. Na jeho blogu na Respekt.cz vám Presseurop přináší to nejlepší z evropského tisku. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].