Čtenáři Respektu znovu vyberou chalupáře roku
Hlasování na webu Respektu začne v červenci po zahájení finálové výstavy nominovaných umělců
Cena Jindřicha Chalupeckého pro výtvarníky do 35 let zná od včerejška letošní finalisty a čtenáři Respektu si z nich budou moci znovu vybrat svého favorita. Druhým rokem totiž pokračuje spolupráce našeho časopisu s pořadateli, z níž vzešla speciální Cena čtenářů časopisu Respekt. O svém laureátovi budou moci zájemci hlasovat, až začne finálová výstava nominovaných umělců, a to jak prostřednictvím internetu, tak přímo v expozici. Vítězný výtvarník získá výtvarné dílo Pavla Brázdy, legendárního autora Astronauta, jehož portrét provází Respekt již od jeho založení. Z hlasujících čtenářů redakce opět vylosuje výherce, který získá předplatné našeho časopisu.
Do Brna
Pětici finalistů mezinárodní porota oznámila včera v pražské Galerii Václava Špály. Výstavní finále i slavnostní vyhlašovací ceremoniál však letos proběhne v Brně. Do letošního ročníku se přihlásilo nebo bylo nominováno 60 autorů, ze kterých porota vybrala Adélu Babanovou, uměleckou dvojici David Böhm,Jiří Franta,Vladimíra Houdka,Richarda Loskota a Jiřího Thýna.
Babanová porotu přesvědčila videi, ve kterých reinterpretuje příběhy z běžného života a historie umění, na nichž spolupracuje s profesionálními scénáristy, herci a filmovým štábem. David Böhm a Jiří Franta jsou podle slov poroty už evergreeny ceny - ve finále se ocitli již po třetí, a to i díky svému poslednímu projektu Echolog představenému v Galerii Jiří Švestka. Malby Vladimíra Houdka porotu nadchly spojením postmoderního a neomoderního stylu a instalace Richarda Loskota si ji získaly netradičním prožitkem nesamozřejmosti smyslového, pohybového i časového vnímání. Poslední finalista Jiří Thýn je nominován již podruhé díky svým fotografickým instalacím.
Složení poroty je obdobné jako v minulém roce. Předsedou se stal kurátor newyorské MoMA Christian Rattemeyer, dalšími porotci jsou Rainer Fuchs, Milena Bartlová, Daniel Balabán, Edith Jeřábková, Georg Schöllhammer a Tomáš Lahoda. „Nejdůležitější byla samozřejmě kvalita předloženého portfolia. Velká váha při rozhodování připadá zahraničním porotcům, kteří neznají ostatní práci umělců a jsou konfrontováni právě jen předloženým portfoliem,“ zhodnotila rozhodovací proces historička umění a členka poroty Milena Bartlová.
O tom, co si pro finále ceny přichystají, mají umělci zatím jen matné představy. Nejprve si musejí obhlédnout prostory Domu pánů z Kunštátu, kde bude letošní výstava Finalisté 2012 uvedena. „Bude to detektivní film, který jsem natočila na základě skutečného příběhu a bude rozdělen do instalace podle prostoru,“ prozradila o svém díle Adéla Babanová.
Doprovodný program podle modelu
5 finalistů, 5 měst a 5 měsíců
bude probíhat
od října do listopadu
postupně v Praze, Bratislavě, Ostravě, Hradci Králové a nakonec v Brně, kde
30. listopadu
soutěž vyvrcholí slavnostním ceremoniálem s vyhlášením vítěze. Večer s názvem
"Kdo tu cenu dostane?Hommage a Václav Havel"
bude probíhat pod taktovkou režiséra Vladimíra Morávka v Divadle Husa na provázku.
Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získá sto tisíc korun na realizaci výstavy či katalogu a šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku. Výstava vítěze v příštím roce se podle slov zástupkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenky Lindaurové uskuteční v Národní galerii, odkud se v roce 2001 po sporu Milana Knížáka s laureátem ceny Davidem Černým odstěhovala.
Větší profil kandidátů přineseme v říjnu po spuštění čtenářského hlasování.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].