Randění mělo být s mobilem snazší. Je to naopak
Jak tohle zjištění mění svět dnešních dvacátníků?
Ještě před pár lety se vše zdálo jasné. On-line seznamování je nejčastější – a brzy bude možná jedinou – formou, jak se dnes lidé mohou propojit. Pandemie koronaviru a s ní spojená izolace tento pocit upevnila. Seznámit se on-line začalo být tak běžné, že se o tom lidé přestali stydět mluvit. Nyní se naopak zdá, že tudy cesta často nevede.
Stačí pár kliknutí a člověk má před sebou nabídku fotek, pod kterými bývá zpravidla vysvětleno, co člověk hledá, čemu se věnuje nebo jaké jsou jeho životní postoje a hodnoty. Liberální, konzervativní, naočkovaný, odmítá očkování, chce vztah nebo jen občasná rande, chce jen sex, chce děti, již je má – nebo je v budoucnu vůbec neplánuje. Nelíbí? Přejeďte prstem vlevo. Líbí? Posuňte prstem po displeji vpravo a čekejte, jestli protějšek sdílí vaši přízeň. Na tomto principu funguje zřejmě nejznámější a nejužívanější seznamovací on-line aplikace Tinder, kterou všechny ostatní další mutace víceméně jen kopírují.
Tento komfortní svět ale dnes ukazuje jasné limity. „Randící“ aplikace přicházejí o uživatele. V Česku podíl lidí, kteří se potkali na internetu, stagnuje u nejmladší generace na 20 procentech a osobnímu seznámení dnes dává přednost drtivá většina lidí. Hlavním polem pro hledání ideálního partnera ve světě, kde se mění podoba i základní nastavení vztahů, tak zůstává off-line život. Jak to v něm ale dnes vlastně chodí?


Už to nefunguje
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu