Inovátorka Ivana Schnur, Češka žijící ve Spojených státech, je příkladem člověka, jemuž osud uštědřil hodně ran, ale on se vždycky dokázal zvednout – obrazně a vlastně i doslova, když po úrazu páteře a částečném ochrnutí začala znovu chodit. „Cítila jsem tehdy neskutečný vzdor; sáhla jsem si na dno, zažila jsem, co je to být sama,“ vzpomíná na těžké období. Co jí pomohlo je překonat? Proč se po úrazu a s malým dítětem odhodlala odejít do USA a udělat si tam doktorát z psychologie? Jak se stala úspěšnou podnikatelkou na průsečíku medicíny a umělé inteligence?
Do Spojených států, kde dnes žijete, jste se poprvé podívala jako studentka medicíny. Jak to tehdy probíhalo?
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Několik let po revoluci, když jsem byla asi ve čtvrtém ročníku, přišla nabídka pro pár studentů, že můžou několik měsíců strávit v Bostonu na Harvardově univerzitě. Přihlásila jsem se, uspěla a byla to neuvěřitelná zkušenost. Harvard je prostě Mekka medicíny, o které člověk snil – a najednou se tam ocitl. Zároveň jsem si tam ale uvědomila silnou stránku českého zdravotnictví i evropské medicíny, ten velký rozdíl v lékařství mezi Evropou a Amerikou. Neměli jsme všechnu tu dokonalou technologii a léky jako v Americe, ale zachovali jsme si lidství.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu