Předškoláků kvůli demografii přibývá, rozdíly v kvalitě škol přetrvávají, a tak spádová turistika pokračuje. A možná i sílí – nové příběhy o účelovém přehlašování adres (a následných protestech starousedlíků) se letos objevily třeba v Ostravě nebo v Liberci. Zpozornělo i ministerstvo školství a v květnu oznámilo vznik „pracovní skupiny“, která má za úkol vymyslet pro zápisy spravedlivější systém.
Jen pro rekapitulaci – dál platí, že škola by měla přijmout každého předškoláka, který má v příslušné spádové oblasti trvalé bydliště. Jenže to si lze zřídit jen formálně, aniž rodina v dané lokalitě bydlí. Lze ho dokonce koupit pouze pro děti a dočasně. Ti, kdo se k takovým praktikám uchylují, hájí svůj postup jako snahu dopřát dětem kvalitní vzdělání a jako aktivní pokus zvrátit to, co berou jako křivdu – tedy že hrou osudu spádově skončili v okrsku, kde škola není dost kvalitní. Naopak ti, kteří kolem dobrých škol doopravdy bydlí, za křivdu považují účelové stěhování a odčerpávání kapacit, jež může teoreticky vést až k losování a vyřazení dětí bydlících třeba hned za rohem.
Stávající úprava vede vedle turistiky také ke sporům, jak dnešní pravidla vykládat. Starousedlíci od ředitelů „svých“ škol a „svých“ radních požadují, aby se u zápisu důkladněji prověřovalo, kdo kde doopravdy bydlí. Spádoví turisté se tomu brání a argumentují, že školský zákon zná jen jedno kritérium pro přijetí, a sice trvalé bydliště. A že by školy neměly na nic jiného hledět. Rozdílný přístup je vidět i v praxi. Třeba v Praze se šestý obvod turistice aktivně brání a Praha 8 je naopak benevolentní.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu