0:00
0:00
Téma9. 6. 202117 minut

 „Nebojím se, že bychom zhrubli. Agresivita a frustrace jsou pochopitelné. Ale rychle pominou.“

Myslí si psychoterapeutka MICHAELA VLASÁKOVÁ CHARYPAROVÁ. A je ráda za on-line terapii. Není to z nouze ctnost. Pro někoho je to naopak šance na pomoc.

Je možné, že jste v posledních měsících začali používat nějakou meditační aplikaci, pravidelně cvičit nebo jste si prostě vyhradili čas na činnost, která vám dělala dobře. Předsevzali jste si, že si takový návyk zachováte i po návratu do „normálnějšího“ společenského života. A je pravděpodobné, že v každodenním shonu na něj brzy zapomenete. „Nemyslím si, že nás uplynulý rok dovedl k nějaké velké osobní transformaci,“ říká psycholožka Michaela Vlasáková Charyparová. Přesto si podle ní z krize, jejíž nepředvídatelnost nás postupně učí soustředit se na přítomnost a přijímat věci tak, jak přicházejí, odnášíme cenné dovednosti a vyšší psychickou odolnost. Duševní zdraví se podle ní sice stalo hojně skloňovaným pojmem, většina z nás ho ale začíná řešit až ve chvíli, kdy nám skutečně není dobře. „Je v pořádku dovolit si cítit se špatně. A nezlehčovat, že nám chybí to, co bylo před pandemií běžné, přiznat si, že doba je těžká. Pro každého jinak,“ dodává.

Kdybych se k vám chtěla objednat na sezení, měla byste na mě čas?

Ve chvíli, kdy se ozve nový klient, a já na něj nemám kapacity, což teď aktuálně nemám, postupuju dvěma způsoby. Vždy předávám kontakty na další kolegy, a pokud někdo chce přímo ke mně, tak se mu ozvu, jakmile se mi uvolní místo.

↓ INZERCE

Ptám se proto, že počet lidí vyhledávajících psychiatrickou, psychologickou nebo terapeutickou péči roste. Kapacity dnes zjevně nestačí.

Statisticky se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc