0:00
0:00
Rozhovor22. 3. 202115 minut

Nechceme léčit všechny nemoci

Eva Topinková: geriatrička

Eva Topinková

Jak známo, všechno špatné je pro něco dobré. Covid-19 přinesl kromě jiného také větší zájem o staré lidi a celkově o stáří jako životní etapu, v níž jsme my nebo naši blízcí velmi zranitelní. Pandemie a její oběti také připomněly, že česká společnost výrazně stárne a stáří se stane mnohem běžnějším jevem než dříve. Je tedy důležité vědět, s čím je prodloužení života spojeno a jak se máme na tuhle změnu připravit. Geriatrička, profesorka Eva Topinková, říká, že česká medicína má co dohánět.

Paní přednostko, kdy začíná lidské stáří?

↓ INZERCE

Pro stáří není určená jednoznačná věková hranice, ale nejčastěji je stáří definované věkem 65+. To je obvyklá hranice odchodu do důchodu, ale i věk, kdy dochází k výraznějšímu výskytu nemocí typických pro vyšší věk. I když všichni stárneme, u každého člověka je průběh stárnutí jedinečný.

Co vede k prodlužování života?

Historicky vidíme celou řadu vlivů – zdravější prostředí s dostupností potravin i vody spolu s pokrokem ve zdravotní péči. Platí, že čím lepší hygienické a socioekonomické podmínky, tím zdravější populace.

V poslední době je módní mluvit o tom, nakolik je možné stárnutí zpomalit. Co se o tom ví?

Některé civilizační nemoci, jež zkracují život, můžeme oddálit zdravějším způsobem života. Také už dokážeme oddálit stárnutí buněk v tkáňové kultuře mimo organismus některými laboratorními manipulacemi, jež navozují určitý…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc