Velmi krátká odpověď na otázku, jak si osvojit techniku rychločtení, zní – přihlásit se na specializovaný kurz. Nebo začít pracovat v Respektu a ocitat se opakovaně v situaci, kdy je nutné kvůli článku, na kterém aktuálně pracujete, opravdu bleskově přečíst knihu. Nebo dvě. Nebo pět. Ani jedno ovšem není nutné. Stejně jako u běhání lze rychlost zkrátka natrénovat také u čtení.
Celoživotní vášnivé čtenáře sice může mírně provokovat, že by se k jejich oblíbené kratochvíli mělo přistupovat jako ke sportovní disciplíně, kterou je nutné nacvičovat a zdokonalovat se v ní. Nicméně právě knihomoly by mohlo potěšit vědomí, že pokud si tyto dovednosti osvojí, budou moci svoji zálibu provozovat ve větších objemech než dosud. A kdo by nechtěl přečíst víc knih! Technika se však hodí pro širší okruh lidí než jen zapálené žrouty literatury – všem profesionálům pracujícím s textem, vysokoškolským studentům, případně uživatelům TikToku nebo Instagramu, kteří obtížně stíhají přelousknout sdělení z oblíbených krátkých videí, která netrvají déle než 30 sekund.
Průměrně zdatný čtenář přečte mezi dvěma stovkami a 250 slovy za minutu. Pro ilustraci – tento text má zhruba osm stovek slov, mělo by vám tedy zabrat přibližně čtyři minuty jej přečíst. Kniha o třech stovkách stran obsahuje obvykle asi 75 tisíc slov. Po odpovídajícím tréninku je možné objem slov přečtených za minutu navýšit na dvoj- až trojnásobek, mezi šampiony vstupujete kolem tisícovky slov. Jako před startem každého cvičení i…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu