Brno hédonistické
Proč je moravská metropole strategickým městem pro gastronomickou turistiku
„A vy tam jako chcete mít lokální věci od místních dodavatelů?“ ptalo se okolí Radka Nozara před devíti lety, když společně se svou ženou Janou – okouzleni atmosférou berlínských a pařížských bister – zakládali rodinný podnik Bistro Franz. V přízemí secesního domu navrženého architektem Františkem Pavlů na ulici Veveří tehdy zřejmě vzniklo jedno z vůbec prvních brněnských občerstvení tohoto typu. Menu vystavěné na surovinách od místních dodavatelů a každý den se měnící nabídka psaná na tabuli křídou v té době ještě působily jako zjevení.
V současnosti bychom už takových podniků našli v Brně desítky, většinou ve vzdálenosti několika set metrů – a některé z nich zakládali i bývalí zákazníci Bistra Franz. Na téže ulici jen o pár kroků dál funguje skoro stejně dlouho italská těstovinárna Cattani. „Naprosto běžně jsem svědkem, jak si někdo telefonuje se známým, který je zase vedle u sousedů. Rozhodují se, kdo za kým dorazí – a jsem rád, že Veveří takhle žije,“ říká Nozar.
„Klíčové slovo je v Brně rozhodně koncentrace. Opravdu všechno najdete v širším centru města a mezi podniky můžete pohodlně chodit pěšky nebo jezdit na kole,“ popisuje David Tieku, šéfredaktor časopisu FOOD DRINK BRNO a autor několika průvodců, etablovaný pojem brněnská gastronomická scéna. Brno charakterizuje jako město s hédonistickou tradicí, kde se odjaktěživa dobře jí a pije. Vydávat lokální časopis soustředící se čistě na gastronomii začal asi před čtyřmi lety – právě proto, že už boom nových…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu