0:00
0:00
Město v létě24. 6. 20207 minut

Bez komunistických pomníků by skateboarding nebyl tam, kde je

„Do uspořádání veřejných prostorů by měly mluvit všechny sporty,“ říká úspěšný skejťák Maxim Hrabanec, kterému je vlastní soutěživost. V současnosti usiluje o kvalifikaci na olympiádu v Tokiu.

Vojtěch Kočárník

Skateboarding je městský sport, souvisí s architekturou i uspořádáním a vstřícností veřejných prostor. Jak si v tomto ohledu vede Praha v porovnání s jinými metropolemi?

Praha je někde na půli cesty. Má velmi příznivá místa, ale celkově je to náročné – hlavně kvůli kočičím hlavám nebo kostkám. Trápí mě, že nemůžu hodit skate pod nohy a dojet z bodu A do bodu B bez toho, abych musel přemýšlet, jak se vyhnout všem nástrahám. Přijde mi neuvěřitelné, jak strašně nekvalitní je práce v našich veřejných prostorech. Vadí mi každá spára – 99 procent chodníků v Praze není rovných, schody nesedí o desítky centimetrů. Když to porovnám třeba s Barcelonou, tam je všude nádherný povrch, který přeje skejťákům i bruslařům. Máme ale i štěstí, že v Praze jsou místa jako Letná, což je světový unikát. Je to skvělé místo pro skateboarding a obecně pro volný čas. A taky v Praze vzniká řada skateparků; ani bych je nespočítal.

Kultovním místem pražské scény je právě Stalin. Jaká místa vyhledáváte vy?

↓ INZERCE

Na mě už je třeba na Stalinu moc lidí. Já vyhledávám klidnější místa, třeba skatepark ve Vysočanech, který je mezi stromy, je tam klid a člověk si tam může udělat piknik, aniž by ho někdo rušil. Zajímavý skatepark je v Čakovicích, kde je i basketbalový koš – to je spíš velká plocha, kde se dá trávit čas, nejen pro skejťáky. Na Černém Mostě je skvělý skatepark, který má i vnitřní prostor.

A co jiná…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc