0:00
0:00
Téma29. 7. 20208 minut

Atomová spása?

Kdo chce vypnout uhlí, těžko se obejde bez jádra. V Česku to má ale háček.

Elektrárna Dukovany; ilustrační foto
Autor: Matěj Stránský

Elektrárna v Dukovanech má dvě strojovny a v každé z nich čtyři turbíny. Tak si jich tu považují, že mají i svá jména. Zdeňka, Marie, Irena, Alena, Dáša, Marta, Gerda a Lenka.

Nápisy nejde přehlédnout, v technicistním a těžkotonážním provozu plném trubek a strojů jde o milý lidský prvek, který praští do očí. Velká černá tiskací písmena jsou vyražená rovnou na béžovém kovovém bednění, pod nímž každá z turbín skrytě pracuje. Jedna z legend praví, že stejně se jmenovaly milenky prvních zdejších strojníků. Podle jiné bylo cílem vzdát hold ženám, které na stavbě pracovaly. Možná platí obojí. Anebo – jak to bývá, když stroje dostávají lidská jména – šlo jen o to zdůraznit, že se nejedná o úplně běžná zařízení.

↓ INZERCE
Příprava dostavby dalších bloků v Dukovanech sice ještě pár let poběží, po letošku ale vypadá jako jeden z hlavních cílů Babišovy vlády. (Elektrárna Dukovany) Autor: Matěj Stránský

Natlakovaná pára, ohřátá teplem z reaktoru v sousední budově, každou turbínu roztáčí rychlostí padesáti otáček za vteřinu. Je-li reaktor srdcem elektrárny, turbíny jsou její svaly. Právě ony plní hlavní poslání, kvůli kterému celá stavba stojí – vyrábět elektřinu.

V součtu za obě strojovny loni Dukovany poslaly do sítě skoro 15 terrawatthodin. To je pro představu stejně, jako spotřeba celé Prahy za dva a půl roku. Výkonnější elektrárna je už jen ta v Temelíně, ale jen o málo. Obě dohromady loni vyrobily 30,2 TWh elektřiny, třetinu veškeré zdejší produkce.

Jádrem proti…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc