Díky jeho odolnosti vůči chladu se mu přezdívá Ajs, z anglického „ice“, led. Odborník na klima z Ekologického institutu Veronica, horolezec Petr Kucka, má ovšem za sebou nejen extrémní pobyty v přírodě, ale také řadu akcí „v dresu“ Greenpeace – protesty proti uhelným elektrárnám i kácení lesů. Za navrtání chladicí věže elektrárny Chvaletice kvůli upevnění lan při věšení transparentu v roce 2016 mu hrozí až šest let vězení. Co říká na to, že se svými kolegy porušuje zákony? A jak se mu se ženou a malým synem žije v maringotce v Bílých Karpatech?
Jak jste se dostal ke Greenpeace?
Vlastně náhodou. Vyrostl jsem na Šumavě, kam se rodiče přestěhovali v osmdesátých letech. Potkali se někde na trampu a odešli spolu na samotu, do pohraničního pásma – sto metrů za barákem jsme měli ostnaté dráty. Byli tam spokojení, ale moc nezapadli; jezdilo za nimi na návštěvu dost kamarádů, a jakmile někdo vystoupil ve vesnici z autobusu, lidé už hlásili, že k nám jde nějaká divná existence. Místní nás nezdravili a dětem zakazovali, aby se mnou kamarádily. V osmdesátém devátém navíc rodiče šířili Několik vět a hrozily domovní prohlídky. Schovávali jsme nějaké knížky, a kdyby nepřišla revoluce, šel by táta nejspíš do basy.
Lesy mi tehdy nepřipadaly jako něco vzácného. Když přijeli lidé z města a říkali, že by se měly chránit, zdálo se mi to zvláštní. Kolem jich přece bylo nekonečně moc.
Co se pak změnilo?
Měl…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu