Mezi dvaačtyřiceti stavbami, které postoupily do finále České ceny za architekturu, jsou jen dva bytové domy. V Česku totiž originální a kvalitní bytové domy vlastně nevznikají. „U nás v Nizozemsku to bylo naopak,“ komentuje složení adeptů předsedkyně poroty, nizozemská architektka Marianne Loof. „Zejména domy veřejných investorů, měst nebo obcí nabízejí často opravdu dobrou architekturu.“ Proč je v Česku situace jiná? Byty tu jsou především zboží. Prodává se na základě kriterií, jako je cena nebo lokalita, architektura není až tak podstatná.
Důvod je jednoduchý – ekonomická forma výstavby. V Česku vzniká většina nových bytů jako soukromá investice, jejímž cílem je prodat a vydělat. Proto nové bytové komplexy odrážejí spíš obchodní než architektonické uvažování, tedy získat z parcely maximum bytových ploch. Případů, kdy by investorem bylo město, obec, družstvo nebo kdy by šlo o společnou výstavbu veřejného a soukromého investora, je málo. Ani sami zákazníci architektonickou kvalitu nevyžadují. Přitom je pro kvalitu bydlení rozhodující. Začíná to u dispozice bytu, pokračuje u organizace společných prostor a končí u řešení dopravy kolem domu.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Průměrné řešení se zdá být nejlépe prodejné. Lidé se ho nebojí, je jim povědomé – to je důležité, zvlášť když se byty prodávají dřív, než stojí, na základě vizualizací a výkresů.
„Nejvíc experimentů je momentálně v kategorii rodinných domů,“ uvažuje architekt David Tichý z ateliéru UNIT architekti. Podle něj to dokazuje, že řada…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu