Dlouhá cesta k Plutu
Americká sonda změnila pohled na jedno z nejzáhadnějších těles sluneční soustavy
V polovině července 2015 se malá, radioaktivním plutoniem poháněná sonda pootočila a vyslala patnáctiminutovou zprávu k Zemi vzdálené téměř pět miliard kilometrů. Právě dokončila průlet kolem trpasličí planety Pluto, během něhož shromáždila data. Na jejich vysílání neměla během průletu čas, a tak vědci v řídicím středisku na John Hopkins University po dlouhých 22 hodin zůstávali v nejistotě.
Nevěděli, zda po téměř 15 letech příprav a více než devítiletém putování vesmírem automat řítící se kolem Pluta neztroskotal (stačil by k tomu pouhý střet s částicí prachu) a vynaložených skoro tři čtvrtě miliardy dolarů nepřišlo vniveč. Pokud by se naopak vše zdařilo, mohli by se stát prvními lidmi, kteří by zblízka spatřili, jak Pluto vlastně vypadá.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Sonda na palubě symbolicky nese i popel z tělesných ostatků Clydea Tombaugha, astronoma, který Pluto v roce 1930 objevil coby devátou, od Slunce nejvzdálenější planetu sluneční soustavy. Milovník vesmírných záhad by byl bezpochyby nadšen: úspěšný průlet kolem Pluta ukázal, že to zřejmě není vyhaslý a mrtvý svět, jak se většina vědců domnívala, ale těleso se strhující a proměnlivou krajinou. „Myslím, že sluneční soustava pro nás nechala to nejlepší nakonec,“ řekl během jedné z tiskových konferencí vědecký šéf mise Alan Stern.
Jste vítán
Malého zadostiučinění se Tombaughovi ohledně Pluta dostalo v srpnu 1992, kdy mu bylo 86 let. Zavolal mu totiž Robert Staehle, vědec z Laboratoře tryskového pohonu při NASA, jejímž úkolem je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu