0:00
0:00
Rozhovor28. 7. 200812 minut

S Janem Markem o teambuildingu

O technikách vedoucích ke zlepšení vztahů a výkonu v nejrůznějších firmách jste mohli diskutovat s ředitelem společnosti poskytující teambuildingové služby Janem Markem.

Astronaut
Autor: Respekt

Jan Marek

↓ INZERCE

Teambuilding - techniky „budování a rozvoje týmů“, pomocí níž se pracovní skupiny (a je jedno, zda jde o manažery developerské společnosti, učitelský sbor či státní úředníky) vedou k „aktivitě, přebírání odpovědnosti, k vědomí sounáležitosti a odhodlání překonávat překážky“. Tak to alespoň charakterizují v České cestě, nejstarší tuzemské společnosti poskytující teambuildingové služby, která funguje už patnáct let (více v článku Silvie Lauder, který najdete v Respektu 31/08).

(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:41Lukáš KalousJak velká skupina lidí se může zúčastnit dne s teambuildingovým výcvikem?14:00Jan MarekTeambuildingového kurzu, skutečně zaměřeného na posílení dovedností v oblasti týmové spolupráce a komunikace, by se nemělo účastnit více jak 30 lidí. Ve většině případů jsou rozděleni do menších skupinek po cca 10 lidech. Nicméně k navazování hlubších neformálních kontaktů efektivně nedochází na akcích při účasti více lidí než max. třiceti.:12K.K.Poskytujete nějaké závěry z takového „výcviku“ následně zaměstnavateli?14:07Jan MarekZávěry formou písemné zprávy či podrobného osobního rozhovoru se zadavatelem poskytujeme. Obsahem takového „reportu“ je hodnocení, jak skupina jako celek obstála před jednotlivými úkoly, které dovednosti se jeví jako klíčové silné/slabé stránky daného týmu. Dále tato zpráva poskytuje návrh dalšího řešení rozvoje dovedností danné skupiny.
Někdy jsou součástí teambuildingu i workshopy na interní firemní témata klienta. Pak jsou obsahem zprávy i tyto výstupy.
Z teambuildingových kurzů neposkytujeme reporty, které by hodnotili jednotlivce, takové požadavky nebývají obsahem zadání klienta.
Pokud by chtěl získat individuální hodnocení vedoucí k dalšímu rozvoji daného člověka, mluvíme o tzv. development centru, kde jsou účastníci předem seznámeni s tím, že budou při činnostech individuálně pozorováni a hodnoceni.:22Š. K.Grantujete nějak zaručený výsledek takových akcí - zlepšení prac. výkonu apod.? Není to jen hodně drahá zábava?14:14Jan MarekPokud se dobře stanový cíl teambuildingového kurzu, který musí vycházet z přiměřených očekávání zadavatele a samozřejmě i možností dané skupiny, lze skutečně výsledek zcela konkrétně zhodnotit.
Ve firmách je celá práce s lidskými zdroji velmi obsáhlá, provázaná do různých oblastí (nejen mzdy a benefity, ale i možnosti individuální úpravy pracovní doby, hodnocení nadřízeným, možnost postupu, pracovní klima, sociální odpovědnost dané firmy a jiné), je tedy velmi obtížné jednoznačně říci, které prvky této pestré mozaiky působí nejvíce, které nejméně. Klienti České cesty, kteří se opakovaně vrací nejen utratit peníze, ale především získat přidanou hodnotu, jsou důkazem, že to funguje. Ano, asi uvěří, kdo zažije.:24VágnerZohledňuje i dělení na extroverty a introverty a jejich funkci a zařazením v kolektivu? Má-li přece introvert práci mimo kolektiv a příliš jej nevyhledává, nemůže takový teambuildingový víkend jeho přednosti spíše potlačit?14:22Jan MarekPři vstupní analýze potřeb, která probíhá mezi vedoucím lektorem a zadavatelem (většinou manažerem dané skupiny), se snažíme postihnout všechny klíčové aspekty vztahů a psychologie dané skupiny. Ano, pracujeme i s extro a introverzí, ale toto není rozhodující. Důležité je, zda daný člověk je schopen vědomě pracovat se svým nastavením v komunikaci s okolím tak, aby to bylo co nejefektivnější pro daný tým, přitom však stále komfortní pro daného člověka (ať introverta, flegmatika, cholerika apod.) Zároveň je však důležité zmínit, že pracujeme s principem dobrovolnosti - programu na kurzu se účastní pouze ten, kdo chce. Párkrát se nám stalo, že se jeden člen skupiny rozhodl strávit celý kurz v roli pozorovatele, neúčastnil se vůbec nebo se účastnil jen některých aktivit (a mnohdy tento zlomek času stráveného společně s kolegy vyvolal neuvěřitelně pozitivní katarzi vztahů mezi ním a okolím):42Michal MrázekMáte i zkušenost, že by se zaměstnanci účastnili teambuildingu z donucení?14:29Jan MarekAno, takovou zkušenost máme. Už při přípravě kurzu se zadavatelem upozorňujeme na princip dobrovolnosti účastnit se programu, přesto se řekněme v 10% případů stává, že účastníci jsou na kurzu z donucení. Výsledek je pak různý
 - daná skupina na kurzu ožije, kurz si nejen společně užije, ale i si odnese nové poznatky
 - daná skupina kurz absolvuje bez hlubšího vyznění
 - daná skupina svou nechuť ke kurzu proklamuje po celou akci.
Skupin, které absolvují teambuilding po celou dobu skutečně s nechutí, je zcela minimálně. Za moje více jak pětileté působení v České cestě jsem však toto zaregistroval pouze dvakrát.:43Andrea J.Jak jste se k tembuildingu dostal vy? Má nějaké české domácí pojmenování? Co Vás na lektorství baví?14:36Jan MarekHrál jsem výkonnostně kopanou, ale stal se mi poměrně vážný úraz s kolenem a s fotbalem jsem musel téměř naráz přestat. V té době jsem byl na vysoké škole v Hradci Králové a díky úrazu začínal objevovat i jiné trávníky, než ty fotbalové. Tam jsem se dostal k zážitkové pedagogice.
Nejvíce mě na tom baví, že jsem schopen pomoci nahlédnout ostatním na podstatu problémů, které nevidí někdy jen proto, že jsou v daném konfliktu příliš emočně zaangažováni nebo naopak, vzbudit emoce v lidech, kterým v potřebných chvílích chybí.:25Jirka TejnorAbsolvuje i vaše společnost pravidelně dny věnované zlepšení pracovních vztahů? :-)14:42Jan MarekPtáte se na pověstnou kovářovu kobylu? :-)
Spíš než pravidelně, nazval bych to dle potřeby. Úroveň týmové práce je v České cestě na vysoké úrovni a v tuto chvíli se spíše zaměřujeme na individuální rozvoj dovedností (asertivita, řešení konfliktů, poskytování zpětné vazby, obchodní dovednosti apod.). Vzhledem k tomu, že teambuilding je náš denní chléb, zajdeme rádi společně do hospody, na volejbal… Avšak letos na podzim si pro interní tým (14 zaměstnanců) naši lektoři připravili teambuilding jak se patří.:20Josef BrücknerVzájemné respektování i komunikace určitě v mnohých českých firmách chybí, když se ale podívám na mnohdy arogantní a naduté manažery např. německých firem, tak moc v úspěchy teambuildingu nevidím? Není to jen „vymívání mozků“, proto, aby byli podřízení poslušnější a věděli kde je jejich místo? Odkud čerpáte informace i jistotu, že to co děláte je správné? Děkuji za odpovědi.14:48Jan MarekPokud je to v něčem vymývání mozků, pak snad vymývání od komunikačních předsudků. Každý ve firmě má na starost jiné úkoly - uklízečka čisté kanceláře, mistr fungující směnu, manažer výkonné a spokojené oddělení, německý majitel či manažer celkový zisk firmy. Pokud by všichni měli dávat prioritu všemu, jsem přesvědčen, že by firma neměla takový výkon.
Osvícenost německých manažerů vidím již v tom, že plánují na tyto aktivity nemalé rozpočty. Samozřejmě za to chtějí adekvátní výkon zaměstnanců. A jsem si jist, že bez „nabídky“ teambuildingu svým zaměstnancům by jejich požadavky na výkon menší nebyly…
Informace a jistotu čerpáme přímo od účastníků (nemanažerů, nezadavatelů). A zadavatelé/manažeři nám to jen potvrzují :-):51MariannaJak řešíte situaci, kdy se vám celý kolektiv účastníků rozhádá? Zakročíte? Stává se to při takových akcích?14:54Jan MarekAno, stává se to. Paradoxně - to je nejzlomovější a často nejpřínosnější moment celého kurzu. V tu chvíli je třeba zapomenout na celou dramaturgii a začít věcně řešit otevřený konflikt. Jak jsem uvedl již v článku v dnešním Respektu, zážitek je pouze prostředek pro následnou práci se skupinou. Skutečný rozvoj týmů přichází ve chvíli, kdy se zdánlivě nic neděje a lidé o tom, co se dělo, mluví.:40Milan TeleckýCo podle Vás kolektiv nejvíce stmelí? Co jej vybičuje k větším výkonům? Jak dlouho trvá příprava takového teambuildigového dne?14:58Jan MarekNa každý tým působí nejefektivněji něco jiného. Na jeden to může být společná expedice po Šumavě, na druhý kreativní rukodělné workshopy, na třetí drobné hrátky. Vždy je však důležitá reflexe toho, co se ve skupině dělo, děje a může/bude dít.
Cílem však není jen „ještě výš a dál“, „překonat druhou pětiletku“ apod. Teambuilding často poptávají velmi výkonné a obchodně velmi úspěšné firmy. Jejich záměrem je však určitá forma „péče o duši“ svých lidí. Cílem kurzů může tak být kromě lepšího porozumění např. i lepší vyvažování osobního a pracovního života. Což se nemusí projevit vyšším výkonem, ale tím, že zaměstnanec tzv. nevyhoří (jeho motivace neklesne pod bod mrazu a z firmy kvůli přetížení neodejde).
Optimální doba zadání náročného outdoorového programu (bez zajištění ubytování) je min 14 dní předem, optimální měsíc. Nejoblíbenějšími termíny jsou květen, červen, září, říjen. V tomto období bývají ubytovací kapacity vyblokovány dlouhou dobu dopředu.:31Ladislav DolejšDobrý den! Zamyslel jste se někdy, zda celý systém teambuldingu není založený na totalitním myšlení a vymývání mozků a výchově ke stádismu? Já osobně jsem se při této akci vrátil opět do dob totality.
Děkuji za odpověď15:06Jan MarekAno, zamyslel. nevidím to tak, nemohl bych ze svého přesvědčení pak takovou práci dělat. Bohužel nemohu reagovat konkrétněji, protože nevím, co přesně jste zažil. Samozřejmě, že někdy někomu může zůstat pachuť z účasti na takovéto akci. My se snažíme (a věřím, že se nám to daří), aby na České cestě leželo co nejméně takto raněných…:32Daniel Z.V dotazech je videt neduvera lidi k podobnym aktivitam, jak se vam tuto neduveru dari odstranit? Jsou k teambuldingu ochotnejsi mladsi nebo starsi lide? Co konkretne si ucastnik krom dobreho pocitu odnese (nehmotneho)? Jak se stavite k asertivite jak radite zpracovavat vztek a frustraci? Diky.15:10Jan MarekJako správný obchodník si nedůvěru vykládám jako projevení zájmu :-), takže mi nevadí. To si však obchodník může dovolit, pokud a) umí dobře blafovat, b)má dobrý produkt. Nevím, jestli umím blafovat, ale teambuilding v našem podání dobrý produkt je. Nejlepší je vyzkoušet. A snad i patnáctileté působení na trhu dokladuje, že naše strategie není mít zisky z jednorázových vyzkoušení. Je velmi individuální, co si účastník odváží, může to být např. to, že ho kolegové lépe přijímají i s jeho slabinami, které do té doby byly tabu, že měli možnost otevřeně projevit nesouhlas se vším, co se ve firmě děje a třeba i ovlivnit, co se dít bude, že si prostě odpočinuli od pracovní zátěže i když třeba formou násilného vytržení…Asertivita - je věc dobrá, důležitá, je však třeba umě ovládat, jinak se stává nežidem mezilidské komunikace.
Vztek a frustrace - tak v tomto nejsem ten pravý - já prostě musím vybouchnout. Ale snažím se bouchat o samotě :-):33Tomáš FořtCo Vás odlišuje od jiných společností? V čem je český teambuilding specifický a jak moc?15:17Jan MarekOdlišují nás lidé, nasazení, se kterým vše děláme, důraz na kvalitu a bezpečnost, odvaha zkoušet nové věci. Když pracujeme na zadání kurzu, snažíme se nenabízet líbivý program, ale řešení.V České republice a na Slovensku se více než jinde ve světě využívá her a herních principů. Vychází to především z Prázdninové školy Lipnice. Ve světě je mnohem více využíván princip reálných outdoorových pobytů (expedice, plavby po mořích apod). Specifické je to také v tom, že ve světě už o přínosu teambuildingu či outdoor management trainingu většina lidí nepolemizuje…:16Eva RohlenováCo Vás konkrétně pane Marku na vaší práci baví? Je něco od čeho si potřebujete odpočinout? Jak? Používáte techniky užívané ve vaší profesi i v soukromí? Co pro vás znamená odpočinek? Jak oddělujete práci od soukromí?15:22Jan MarekMě v tuto chvíli nejvíce baví posunout firmu ze škatulky „outdoráři“ do škatulky firmy vzdělávací a personálně poradenské, kam rozhodně jednotlivými projekty, které v tuto chvíli realizujeme, patříme. Velmi mě baví potkávat se s lidmi, kteří v České cestě pracují. Je to velmi pestré seskupení od studentů, přes gynekology, právníky, psychology, vysokoškolské profesory, až po matky a otce, vodáky, lanové specialisty, kreativce. Je to seskupení pro mě unikátní a jsem na něj hrdý. Je velkým úkolem a mým velkým cílem umožnit tomuto skvělému, energií nabitému uskupení lidí, fungovat společně co nejdéle.Pro mě osobně znamená odpočinek sport (divoká voda, tenis, hokej, kolo) a manuální práce kolem domu. Práci od soukromí se snažím oddělit především přemýšlením, jestli jsem i mentálně na místě, kde jsem fyzicky. Pokud jsou v bytí fyzickém a mentálním časoprostorové disproporce, je něco špatně :-).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].