0:00
0:00
Rozhovor15. 10. 20218 minut

Rakušan: Kroužkování nebyla tajná kampaň STAN, budu prosazovat velkorysost vůči Pirátům

S šéfem Starostů o výsledku voleb, další spolupráci s Piráty a vznikající koalici

Ivan Bartoš a Vít Rakušan zahajují volební kampaň
Autor: Milan Jaroš

Sepětí Pirátů a Starostů a nezávislých vypadalo do voleb jako nečekaně příjemný příběh. V sobotu mezi vás padla bomba, když ten silnější - Piráti - skončil se čtyřmi  poslanci a STAN jich má 33, a to hlavně kvůli kroužkování. Jak to teď vypadá mezi vámi a Ivanem Bartošem?

Samozřejmě je ta situace pro Ivana Bartoše obrovitánsky těžká. Ale já se pokouším i v této situaci ukázat vším, co říkám, ať veřejně nebo osobně Ivanu Bartošovi, že můj vztah k němu se nijak nezměnil. A když vyjednáváme, snažím se, abychom pořád působili týmově.

↓ INZERCE

Kdy jste se spolu viděli po volbách?

Viděli jsme se několikrát zběžně, letmo těch vyjednáváních. A až dnes, ve čtvrtek, jsme na sebe měli čas, promluvili jsme si.

Poprvé sami až ve čtvrtek?

Říkám, že jsme se viděli při vyjednáváních. A nyní bylo víc času.

Z Pirátů je cítit bolest, která je pochopitelná: odnesli všechnu negativní zátěž z protikampaně, vstupovali do koalice jako ti silní a dopadlo to pro jejich klub úplně jinak. A dřímá tu i pocit, že byli vaší stranou zrazeni. Víte o tom?

Vidíme, že atmosféra není příjemná, a cítím, že tam je velikánská bolest z toho, jak volby dopadly. Mám naprosté pochopení, že teď převažují emoce, je to naprosto přirozené. Jen odmítám, že jsme nějací zrádci. To za STAN musím odmítat, protože nejsme. Pokouším se vysvětlovat celý obrázek toho, co se stalo. A rozhodně se tady skrytě neraduju a nevysmívám se tomu, jak Piráti dopadli, i když vím, že takový obraz už asi někde vzniká. Tak to vůbec není. Naopak se od soboty neraduju vůbec.

Proč se neradujete?

Protože si myslím, že pro klid v koalici a pro to, abychom měli tah na bránu k uskutečňování našeho opravdu dobrého programu, by bylo samozřejmě lepší, aby poměry v mandátech byly vyrovnanější. Můžu říkat iks příčin, proč k tomu výsledku došlo. Ale hlavní příčina je, že jsme mířili nad dvacet procent. Ještě chvilku před volbami jsme mysleli, že je mít budeme. Ale dopadli jsme s výsledkem 15,6 procenta. To je základní zklamání pro celou koalici, samozřejmě i pro Starosty. A to ovlivnilo i výsledek v získaných mandátech.  Váha kroužků by byla o poznání nižší, kdybychom získali lepší výsledek - ten, s kterým jsme počítali.

Ty výtky z Pirátské strany na kroužkování mají důvod i v podezření, že jste byli ve STAN domluveni na podrazu na Piráty. Seznam Zprávy už popsal, že v Libereckém kraji skutečně lidé ze STAN vyzývali ke kroužkům pro vlastní kandidáty, ačkoliv jste měli sepsanou dohodu, že tohle žádná ze stran dělat nebude. A dělo se to i jinde. Další obava je, že PR agentura, která už dřív pracovala pro STAN, nastavovala kampaň tak, aby byla ve prospěch Starostů. Co o tom víte?

Když docházelo v několika krajích k něčemu, kdy jsem měl pocit, že jsme na hraně koaliční smlouvy, vždycky jsem zasáhl. Do těch krajů jsem volal. V Ústeckém kraji například zmizely ze sítí statusy, které Pirátům vadily. A stejně tak jsme měli koaliční radou schválenou takzvanou mikrotargetingovou kampaň, což nebyla kroužkovací, ale regionální podpora kandidátů na sítích. Ano, samozřejmě že tam byla disproporce: Piráti měli nějakých třicet, my nějakých dvě stě mikrotargetingových kampaní. Na druhou stranu to je přece přidaná hodnota Starostů: museli jsme aktivovat regiony, které byly rozvibrované nejrůznějšími poznámkami o Pirátech a negativní kampaní mířenou na ně. Museli jsme vysvětlovat našim lidem, jak tomu čelit. A dovést naše voliče, aby koalici jako celek vůbec volili.

A tato disproporce v podpoře kandidátů spolu s výzvami ke kroužkům tvoří ono podezření. Nezní vám to logicky?

Kroužkování nebyla naše vnitřní tajná kampaň, nic takového reálně neexistovalo. Patnáct procent pirátských voličů kroužkovalo, dvacet pět procent našich voličů kroužkovalo. Tahle disproporce není zase tak velká. Ale matematická disproporce je najednou drtivá, když máte na kandidátce dvě strany v poměru 2:1 a nezískáte 20 procent hlasů, ale 15,6 procenta. A nám poskočili lidé, kteří ani nebyli podporováni mikrotargetingem. Skočila starostka Potůčková v Hradeckém kraji, Josefa Bernarda v Plzeňském kraji přeskočila Michaela Opltová, vyskočila starostka v Moravskoslezském kraji, která s mandátem nepočítala…

Mluvíme spolu pátý den po volbách. Věříte, že se situace spraví a budete schopni jít s Piráty dál ruku v ruce, jak jste voličům slibovali?

Já osobně pro to dělám maximum a mám pocit, že Ivan Bartoš taky dělá maximum, které dělat může. Vyjednávání vedeme společně, vedli jsme je teď se Spolu jako koalice, nezastupovali jsme dílčí zájmy jedné nebo druhé strany. Celé vyjednávání jsme vedli jako jeden tým a mou základní ambicí je tohle udržet.

Vít Rakušan

Věříte, že to půjde?

Ano. Nemám pocit, že se štípeme, a chápu, že Piráti musí odvádět obrovskou komunikační činnost dovnitř strany. Na druhou stranu, to musím i já. Samozřejmě cítím emoce, ale necítím faktický rozkol. A nikdo ze STAN na mě rozhodně netlačí, ať nevyjednáváme s Piráty. Naopak si všichni myslí, že budoucí koalice má mít 108 hlasů.

Vyjednávání jsou sice tajná, ale už jsme slyšeli informaci, že Piráti a Starostové usilují celkem o sedm křesel, z toho si Piráti nárokují tři - nebo zkrátka chtějí polovinu míst, kdyby nakonec vaše koalice měla například šest ministrů. Může se to měnit, nicméně jste s Piráty v těchto představách ve shodě?

Od začátku jsem říkal, že chci, aby Piráti měli množné číslo ministrů…

To může znamenat taky dva…

…já se k tomu dostanu. Nevím, jaký bude konečný počet míst ve vládě, který naší koalici připadne. Nevím, jestli to bude to číslo, které jste zmínila. A z toho se bude odvíjet počet. Mám před sebou předsednictvo STAN a celostátní výbor, tam musí posvětit vyjednávací taktiku. A také při těchto jednáních budu prosazovat velkorysost vůči Pirátům. Už proto, že ten úspěch - nebo neúspěch podle toho, jak tomu budeme říkat - je skutečně společný pro celou naši koalici Pirátů a Starostů.

Ono to opticky vypadá, že Starostové převálcovali ve volbách Piráty, ale tak to není. Kroužkování je skutečně zkreslující. Kandidátka byla jedna a lidé přišli volit Piráty, vycházelo to z předvolebních průzkumů, Starosty kroužkovala jen pětina z voličů vaší kandidátky. Jste si toho upřímně vědomi?

Ano - a já to budu vysvětlovat právě tímto způsobem. Takhle budu mluvit na předsednictvu a celostátním výboru. Mám k tomu analytické podklady. A říkám nejen Pirátům, ale i STAN, ať do povolebního vyjednávání dáme maximum racionality. To je strašně důležité. Chci, aby vládní většina měla 108 mandátů, chci, abychom šli do vlády za celou naši koalici - a tomu hodlám opravdu hodinářskou prací přizpůsobit veškerou strategii v příští dny. Ale čísla teď říkat nechci, budou další a další jednání. V pondělí budeme mít zase schůzku s Piráty, kde se budeme připravovat na úterní schůzku se Spolu. A to všechno se musí vyjasnit.

Zdeněk Hřib ve VOLEBNÍM štábu PirStan Autor: Milan Bureš

Jakou míru jistoty máte, že se naplní vaše ambice a budete ministrem vnitra?

Nemám, opravdu. Vyjednávání jsou v takovém stavu,  že resorty a jejich rozdělení nejsou zatím vůbec jasné. Dopředu avizuju, že to může dopadnout jinak.

Mám tu seznam ministerstev, který byste rádi pro Piráty a STAN: vnitro, školství, místní rozvoj, životní prostředí, ministerstvo pro digitalizaci, průmysl a obchod. Je to tak?

Nebudu to zatím komentovat. Ta portfolia na sobě mnohokrát navzájem závisí, to znamená že se to dělí i podle silovosti resortů, a konečné schéma může opravdu vypadat jinak.

Rozdíl ve volebních výsledcích mezi vaší koalicí a Spolu byl větší, než jste čekali. Probíhá jednání se Spolu partnersky, nebo je to znát?

Ano, partnersky. Vyjednávání bylo velmi dobře připraveno. A celá atmosféra, kterou člověk nedokáže dokladovat jinak než pocity, byla opravdu velmi dobrá.

Dohodli jste se, že budete pracovat v programových týmech a domlouvat se o společném programu. A říkáte, že o rozdělení míst ve vládě jste se nebavili, to skoro nezní pravděpodobně. Kdy nám to řeknete?

My jsme si opravdu říkali, že tohle téma definitivně a určitě přijde na řadu v úterý příští týden. Bavili jsme se i o struktuře vyjednávání, abychom do 8. listopadu došli k shodě. A míra předběžnosti je tak obrovská, že by bylo nezodpovědné něco vůbec vypouštět ven. Informace po úterku může být diametrálně jiná.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].